Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Pierwsza pomoc


Ostry zawał serca - ważna każda minuta

zdjecie img
Gdy dojdzie do zawału serca, liczy się każda minuta. Tymczasem polscy pacjenci, u których wystąpiły objawy zawału, jak np. ostry ból w klatce piersiowej, czekają ze zgłoszeniem się na pogotowie średnio 2,5 godziny - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Jak przypomniał konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski, zawał jest niemal w 100 proc. związany z miażdżycą naczyń wieńcowych. ...
czytaj wiecej

Atak padaczkowy - pierwsza pomoc

zdjecie img
Epilepsja jest terminem medycznym, który określa utratę świadomości wywoływaną nieprawidłowymi elektrycznymi impulsami mózgowymi. Podłoże tego zjawiska nie jest znane. Typ i ostrość notowanych objawów zależy od natury nieprawidłowych impulsów i obszaru mózgu, którego dotyczą. Choroba ma ogólnie dwie formy: pełny napad padaczkowy i mały napad padaczkowy....
czytaj wiecej

Zatrucia - pierwsza pomoc.

zdjecie img
Przypadkowe zatrucie jest jednym z najczęstszych powodów udzielania pomocy w szpitalu, zwłaszcza dzieciom do 5 roku życia. O ile zatrucia u dorosłych bywają wynikiem świadomego przedawkowania leków lub spożycia grzybów niepewnego pochodzenia, to dzieci zazwyczaj zatruwają się poprzez przypadkowe spożycie alkoholu, leków, domowych środków czystości lub trujących roślin i owoców....
czytaj wiecej


Zawał serca - pierwsza pomoc

zdjecie img
Zawał serca objawia się bardzo podobnie jak dusznica bolesna. Przede wszystkim odczuwamy utrudniony oddech wraz z głębokim i tępym bólem w okolicy sercowej. Ból promieniuje w kierunku szyi, szczęki, pleców, ramion. Odczuwamy lęk, pocimy się, mamy podwyższone tętno. W przypadku około 20 procent zawał serca pozostaje jednak ukryty czyli przebiega bezobjawowo....
czytaj wiecej

Pozycja bezpieczna

zdjecie img
Pozycja bezpieczna lub zwana inaczej boczną ustaloną stosowana jest w celu zabezpieczenia nieprzytomnego poszkodowanego. Pozycja ta umożliwia krążenie krwi i oddychanie. Nie jest trudna w opanowaniu i każdy powinien wiedzieć w jak prawidłowo ją wykonać. Po kilku próbach będziesz doskonale wiedział jak należy ją wykonać.
...
czytaj wiecej

Oparzenia chemiczne - pierwsza pomoc

zdjecie img
Oparzenia środkami chemicznymi są bardzo groźne. Dochodzi do nich gdy do skóry, oczu lub do przewodu pokarmowego dostanie się substancja żrąca. Substancje niebezpieczne mają postać zarówno płynną jak i stałą, ale też mogą wytwarzać trujące i parzące opary. Substancje te są składnikami wielu środków czystości.
...
czytaj wiecej


Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc

zdjecie img
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej

Oparzenia termiczne - pierwsza pomoc

zdjecie img
Oparzenia w dużej mierze przypadków są niegroźne lecz bolesne. Szczęśliwie, przypadki śmiertelne, których przyczyną jest oparzenie, są wyjątkowo rzadkie. Silny ból towarzyszący oparzeniu jak i wolne gojenie się ran powstałych na skutek oparzeń oraz rozległe szpecące blizny są ważnym powodem, dla którego należy poświęcić uwagę przede wszystkim przy zapobieganiu przypadkom oparzeń.
...
czytaj wiecej

Krwotok zewnętrzny - pierwsza pomoc

zdjecie img
Krwotok zewnętrzny może być niezwykle groźny nawet dla życia. Znaczna utrata krwi powoduje bowiem śmierć. Dlatego warto posiadać wiedzę, która w krytycznych momentach pozwoli nam nie tylko samych siebie opatrzyć, ale także pomóc innym poszkodowanym.
...
czytaj wiecej