Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 31 maj 2009 źródło: Literatura medyczna

Epilepsja jest terminem medycznym, który określa utratę świadomości wywoływaną nieprawidłowymi elektrycznymi impulsami mózgowymi. Podłoże tego zjawiska nie jest znane. Typ i ostrość notowanych objawów zależy od natury nieprawidłowych impulsów i obszaru mózgu, którego dotyczą. Choroba ma ogólnie dwie formy: pełny napad padaczkowy i mały napad padaczkowy.

 Mały napad padaczkowy - przy tej formie choroby chory traci przytomność w pełni, ale nie upada na ziemię. Cały atak trwa od 10 do 15 sekund, w których to jego twarz obojętnieje, ustaje mowa, nie słyszy co sie do niego mówi.

Pełny napad padaczkowy - chory pada na ziemię bardzo nagle. Utrata świadomości trwać może nawet kilka minut. Twarz i kończyny wykrzywiają sie konwulsyjnie. Niekontrolowane ruchy stopniowo ustają a chory zapada w sen.

Postępowanie w czasie napadu padaczkowego. 

Trudno bedzie na zareagować w przypadku małego napadu padaczkowego, trwa on zbyt krótko. Nasze działania powinny być skierowane w przypadku pełnego napadu padaczkowego.

Przede wszystkim zapobiegnijmy zachłyśnieciu się wymiocinami i okaleczeniu.

Usuńmy wszelkie przedmioty mogące być przyczyną skaleczenia z okolicy chorego.

Przy pierwszych oznakach ataku należy chorego położyc na brzuchu z głowa odchyloną na bok. 

Nie próbujmy tłumić drgawek.

Nie wkładajmy nic do ust chorego podczas trwania ataku. Częściej doprowadza to do zachłyśniecia sie niż faktycznie pomaga.

Z chwilą ustania ataku pozwolić choremu na odpoczynek i poczekajmy aż się wybudzi.

Zobacz podobne artykuły


Zatrucia - pierwsza pomoc.
Przypadkowe zatrucie jest jednym z najczęstszych powodów udzielania pomocy w szpitalu, zwłaszcza dzieciom do 5 roku życia. O ile zatrucia u dorosłych bywają wynikiem świadomego przedawkowania leków lub spożycia grzybów niepewnego pochodzenia, to dzieci zazwyczaj zatruwają się poprzez przypadkowe spożycie alkoholu, leków, domowych środków czystości lub trujących roślin i owoców....
czytaj wiecej
Pozycja bezpieczna
Pozycja bezpieczna lub zwana inaczej boczną ustaloną stosowana jest w celu zabezpieczenia nieprzytomnego poszkodowanego. Pozycja ta umożliwia krążenie krwi i oddychanie. Nie jest trudna w opanowaniu i każdy powinien wiedzieć w jak prawidłowo ją wykonać. Po kilku próbach będziesz doskonale wiedział jak należy ją wykonać.
...
czytaj wiecej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej
Krwotok zewnętrzny - pierwsza pomoc
Krwotok zewnętrzny może być niezwykle groźny nawet dla życia. Znaczna utrata krwi powoduje bowiem śmierć. Dlatego warto posiadać wiedzę, która w krytycznych momentach pozwoli nam nie tylko samych siebie opatrzyć, ale także pomóc innym poszkodowanym.
...
czytaj wiecej