Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 18 marzec 2009
Krwotok zewnętrzny może być niezwykle groźny nawet dla życia. Znaczna utrata krwi powoduje bowiem śmierć. Dlatego warto posiadać wiedzę, która w krytycznych momentach pozwoli nam nie tylko samych siebie opatrzyć, ale także pomóc innym poszkodowanym.


Poniżej przedstawiamy schemat działania w przypadku krwotoków zewnętrznych.

1. Sprawdź w jakim stanie znajduje się poszkodowany, czy jest świadomy, czy oddycha, czy tętno jest wyczuwalne.

2. Zawiadom odpowiednie służby medyczne – NUMER TELEFONU 112.

3. Postaraj się zatamować krwawienie poprzez przyłożenie jałowego opatrunku i uciśnięcie miejsca krwawienia.

4. Jeśli krwawienie występuje z kończyny postaraj się ją unieść.

5. Raz przyłożonego opatrunku nie zdejmuj, a jeśli przemaka nakładaj kolejną warstwę ciągle dociskając tak, aby zatamować krwawienie i jednocześnie nie zatamować przepływu krwi w kończynie.

6. Postaraj się umocować opatrunek bandażem, który zaciśnij na ranie.

7. W przypadku gdy powyższe działania nie przynoszą skutku i rana ciągle krwawi należy zastosować ucisk tętnicy powyżej rany. Najczęściej jest to ucisk na ramieniu i udzie. Należy przycisnąć czterema palcami jednej ręki przestrzeń między zginaczem przedramienia (mięśniem dwugłowym), a jego prostownikiem (mięśniem trójgłowym). Tętnica udowa znajduje się mniej więcej w połowie pachwiny w kierunku krawędzi miednicy.

8. Tylko w ekstremalnych przypadkach takich jak katastrofy, ukąszenia jadowitych zwierząt, amputacje urazowe czy zmiażdżenia kończyn zakłada się opaskę uciskową. Opaska powinna mieć przynajmniej 5 centymetrów szerokości i powinna być na tyle długa aby wystarczyła  do dwukrotnego owinięcia kończyny. Opaskę mocujemy około 10 centymetrów powyżej rany mocno wiążąc na supeł i odnotowując dokładny czas założenia. Nie można zdejmować ani poluźniać raz założonego ucisku. Jeśli pomoc medyczna nie dotrze w przeciągu godziny, dopiero wtedy należy rozluźnić ucisk, by nie dopuścić do całkowitej martwicy niedokrwionej części kończyny.

UWAGA:
KONTROLUJMY CZAS KIEDY ZAŁOŻYLIŚMY OPASKĘ UCISKOWĄNIE
NIE STOSUJEMY DO TEGO CELU GUMOWYCH, ELASTYCZNYCH RUREK.
Zobacz podobne artykuły


Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej
Oparzenia termiczne - pierwsza pomoc
Oparzenia w dużej mierze przypadków są niegroźne lecz bolesne. Szczęśliwie, przypadki śmiertelne, których przyczyną jest oparzenie, są wyjątkowo rzadkie. Silny ból towarzyszący oparzeniu jak i wolne gojenie się ran powstałych na skutek oparzeń oraz rozległe szpecące blizny są ważnym powodem, dla którego należy poświęcić uwagę przede wszystkim przy zapobieganiu przypadkom oparzeń.
...
czytaj wiecej