Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 31 maj 2009

Przypadkowe zatrucie jest jednym z najczęstszych powodów udzielania pomocy w szpitalu, zwłaszcza dzieciom do 5 roku życia. O ile zatrucia u dorosłych bywają wynikiem świadomego przedawkowania leków lub spożycia grzybów niepewnego pochodzenia, to dzieci zazwyczaj zatruwają się poprzez przypadkowe spożycie alkoholu, leków, domowych środków czystości lub trujących roślin i owoców.

 W niektórych przypadkach dziecko przyzna się co spożyło, jednak zazwyczaj nie potrafi tego określić. Zatrucie należy podejrzewać jeśli dziecko lub osoba dorosła nagle zaczyna wymiotować, staje się apatycza lub roztargniona., traci przytomność albo jej oddech nagle gwałtownie się zmienia. Jeżeli podejrzewasz zatrucie, nawet jeśli nie widać jeszcze skutków, to niezwłocznie zasięgnij porady lekarskiej. Wezwij pomoc udzielając następujących informacji:

- co zostało połknięte
- jaka ilość substancji zosała połknięta
- kiedy doszło do połknięcia.

Jeżeli odwozisz zatrutego do szpitala zabierz ze sobą opakowanie lub roślinę która została spożyta. Jeżeli oczekujesz na pomoc w domu przygotuj te rzeczy aby pokazać je udzielającymi pomoc.

Przy zatruciu substancjami chemicznymi:
(domowe środki czystości, parafina, nafta, pasty, farby)

1. Jeżeli osoba która uległa zatruciu jest prztomna podaj jej szklankę wody
2. Nie próbuj wywoływać wymiotów, ale jeżeli ofiara wymiotuje ułóż ją w poprzek ud z twarzą ku dołowi aby nie zachłysnęła się chemikaliami zawartymi w wymiocinach. Osobie dorosłej przykryj głowę.
3. Jeżeli ofiara traci przytomność, ułóż ją w pozycji bezpiecznej a w razie zatrzymania oddechu zastosuj sztuczne oddychanie metodą usta-usta.
4. Jak najszybciej zapewnij ofiarze pomoc medyczną.

Leki, alkohol, trujące rośliny i owoce:

1. Jeżeli ofiara jest przytomna możesz spróbować wywołać u niej wymioty.
2. Jeżeli ofiara jest nieprzytomna, nie podawaj niczego doustnie. Ułóż ofiarę w pozycji bezpiecznej a w razie zatrzymania oddechu zastosuj sztuczne oddychanie metodą usta-usta.
3. Jek najszybciej zapewnij ofiarze pomoc medyczną.

Wywoływanie wymiotów:

Absolutnie nie powinieneś wywoływać wymiotów u osoby która straciła lub traci przytomność. Także u osób, które zatruły się chemikaliami ponieważ istnieje możliwość zachłyśnięcia się i tym samym dostania substancji chemicznych do płuc. Nie wywołuj wymiotów podając słoną wodę. Nie wywołuj wymiotów poprzez wkładanie palca do gardła.

Najskuteczniejszą metodą na wywołanie wymiotów jest podanie 3 łyżeczek do herbaty syropu wymiotnicy. Jeżeli po upłuwie 20 minut nie wywoła to wymiotów to można powtórzyć dawkę. W czasie wymiotów podtrzymuj zatrutemu głowę tworzą w dół aby nie zachłysnęła się wymiocinami.

Zobacz podobne artykuły


Oparzenia chemiczne - pierwsza pomoc
Oparzenia środkami chemicznymi są bardzo groźne. Dochodzi do nich gdy do skóry, oczu lub do przewodu pokarmowego dostanie się substancja żrąca. Substancje niebezpieczne mają postać zarówno płynną jak i stałą, ale też mogą wytwarzać trujące i parzące opary. Substancje te są składnikami wielu środków czystości.
...
czytaj wiecej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej