Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc

data dodania artykułu: 20 marzec 2009 źródło: Materiały akcji Żyj bezpiecznie

Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.Aby zapobiec poparzeniom słonecznym należy stosować odpowiednie kremy z filtrem UV. Wysokość filtra zależy od rodzaju skóry i siły słońca (inaczej działa w krajach południowej Europy, inaczej w Polsce).

W przypadku oparzeń słonecznych należy niezwłocznie:

- przejść do miejsca zacienionego,
- posmarować zaczerwienione miejsca odpowiednimi środkami (pianki, żele)
- przez okres kilku dni unikać wystawiania się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

UWAGA:
Niemowląt i dzieci do pierwszego roku życia nie wolno wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Starsze dzieci mają już wytworzoną naturalną powłokę ochronną skóry jednak podczas zabaw w wodzie jest ona spłukiwana. Należy zatem zabezpieczać dzieci kremami.

Ubrania z naturalnej bawełny w kolorze białym przepuszczają około 30% promieniowania UVB. Dlatego stosowanie białej odzieży nie zapewnia ochrony przed oparzeniem słonecznym.

Zobacz podobne artykuły


Oparzenia termiczne - pierwsza pomoc
Oparzenia w dużej mierze przypadków są niegroźne lecz bolesne. Szczęśliwie, przypadki śmiertelne, których przyczyną jest oparzenie, są wyjątkowo rzadkie. Silny ból towarzyszący oparzeniu jak i wolne gojenie się ran powstałych na skutek oparzeń oraz rozległe szpecące blizny są ważnym powodem, dla którego należy poświęcić uwagę przede wszystkim przy zapobieganiu przypadkom oparzeń.
...
czytaj wiecej
Krwotok zewnętrzny - pierwsza pomoc
Krwotok zewnętrzny może być niezwykle groźny nawet dla życia. Znaczna utrata krwi powoduje bowiem śmierć. Dlatego warto posiadać wiedzę, która w krytycznych momentach pozwoli nam nie tylko samych siebie opatrzyć, ale także pomóc innym poszkodowanym.
...
czytaj wiecej