Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 09 maj 2009

Zawał serca objawia się bardzo podobnie jak dusznica bolesna. Przede wszystkim odczuwamy utrudniony oddech wraz z głębokim i tępym bólem w okolicy sercowej. Ból promieniuje w kierunku szyi, szczęki, pleców, ramion. Odczuwamy lęk, pocimy się, mamy podwyższone tętno. W przypadku około 20 procent zawał serca pozostaje jednak ukryty czyli przebiega bezobjawowo.

 Dodatkowe objawy to nudności, wymioty, niepokój, strach przed śmiercią, osłabienie, duszność oraz zimne poty.

 

Jeśli tylko rozpoznamy zawał serca powinniśmy wykonać następujące czynności:

 

- Ułożyć chorego w pozycji siedzącej lub półsiedzącej co zmniejsza nawrót krwi żylnej (nienatlenionej) obwodowej do serca oraz obniża obciążenie serca.

 

- Ograniczyć ruchy choroego ponieważ każdy wysiłek zwiększa zapotrzebowanie na tlen.

 

- Zapewnić komfort psychiczny ponieważ stres powoduje zwiększenie zapotrzebowania na tlen.

 

- Rozluźnić krawat lub rozpiąć koszulę.

 

- Zapewnić dostęp świeżego powietrza, jeśli znajdujemy się w dusznym i zatłoczonym miejscu, ostrożnie przeniść chorego w inne miejsce.

 

- Jeśli chory leczy się i posiada nitroglicerynę to podać ją pod językyk, a jeśli bóle nie ustąpią w przeciągu 5 minut to dawkę nitrogliceryny powtórzyć.

 

- Można także podać aspirynę doustnie (przeciwwskazania: choroba wrzodowa, alergia).

 

- Wezwać pomoc medyczną - ogólnopolski numer kierunkowy 112.

 

- Na bieżąco kontrolować stanu chorego.

 

- W przypadku zatrzymania oddechu i krążenia przystąpić do - resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Zobacz podobne artykuły


Pozycja bezpieczna
Pozycja bezpieczna lub zwana inaczej boczną ustaloną stosowana jest w celu zabezpieczenia nieprzytomnego poszkodowanego. Pozycja ta umożliwia krążenie krwi i oddychanie. Nie jest trudna w opanowaniu i każdy powinien wiedzieć w jak prawidłowo ją wykonać. Po kilku próbach będziesz doskonale wiedział jak należy ją wykonać.
...
czytaj wiecej
Krwotok zewnętrzny - pierwsza pomoc
Krwotok zewnętrzny może być niezwykle groźny nawet dla życia. Znaczna utrata krwi powoduje bowiem śmierć. Dlatego warto posiadać wiedzę, która w krytycznych momentach pozwoli nam nie tylko samych siebie opatrzyć, ale także pomóc innym poszkodowanym.
...
czytaj wiecej