Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Ciekawostki medyczne


Polscy chorzy z rakiem nerki mają tylko jeden lek

zdjecie img
W Polsce refunduje się tylko jeden lek na raka nerki, który nie jest w stanie pomóc aż 85 proc. chorych z tym nowotworem - alarmowali lekarze onkolodzy konferencji prasowej w Warszawie.
...
czytaj wiecej

Muzyka przywraca właściwe widzenie

zdjecie img
Słuchanie przyjemnej muzyki może pomóc w przywracaniu prawidłowego widzenia pacjentom po udarze mózgu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". Nawet u 60 procent osób po udarze mózgu mogą występować problemy z widzeniem.
...
czytaj wiecej

Cilengitide w za niskiej dawce może sprzyjać rozwojowi raka

zdjecie img
Lek, który ma hamować rozwój raka, w małej dawce pozwala mu się szybciej rozrastać - informuje "Nature Medicine". Brytyjscy naukowcy prowadzili badania nad lekami hamującymi powstawanie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę), a konkretnie - nad lekiem o nazwie Cilengitide, pod którego wpływem komórki naczyń krwionośnych tracą zdolność do łączenia się i poruszania, co utrudnia tworzenie nowych naczyń. odżywiających guz.
...
czytaj wiecej


Światło wyjaśnia zagadki choroby Parkinsona

zdjecie img
Światło i światłoczułe białka z wodorostów mogą pomóc w lepszym poznaniu i leczeniu choroby Parkinsona oraz innych chorób neurologicznych - informuje "New Scientist". Od pewnego czasu w leczeniu choroby Parkinsona stosuje się głęboką stymulację mózgu za pomocą wprowadzonych do niego elektrod. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób działa ta terapia - a tym bardziej, dlaczego u połowy pacjentów w ogóle nie działa.
...
czytaj wiecej

Tytoń który leczy

zdjecie img
Tytoń nie jest rośliną, która kojarzy nam się ze zdrowiem. A jednak; naukowcom udało się wyhodować zmodyfikowany genetycznie tytoń, który produkuje aktywną biologicznie interleukinę- 10, dzięki której można będzie leczyć choroby autoimmunologiczne i przewlekłe stany zapalne.
...
czytaj wiecej

Przeciwbólowe wisienki - osteoartroza łagodniej

zdjecie img
Cierpkie w smaku wiśnie - w postaci pigułki - mogą pomóc łagodzić bóle związane ze zwyrodnieniem stawów (osteoartrozę) - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy Newswise.
...
czytaj wiecej


Palenie papierosów boli

zdjecie img
Palacze, którzy mimo diagnozy raka płuca nie chcą rzucić palenia mają większe dolegliwości bólowe w czasie choroby niż pacjenci, którzy nie palili nigdy lub rzucili palenie - informuje pismo "Journal of Pain".
...
czytaj wiecej

Nanotechnologia w badaniu ludzkich zmysłów

zdjecie img
Białka tworzące ludzkie receptory węchowe udało się dołączyć do polimerowych, przewodzących prąd elektryczny nanorurek, tworząc biosensor o charakterze tranzystora polowego, który wykrywa bardzo małe stężenia lotnych związków chemicznych. Tego typu sensor pozwoli na badania mające na celu rozwikłanie tajemnicy jednego ze zmysłów - węchu, donosi "Angewandte Chemie International Edition".
...
czytaj wiecej

Odkryto geny niezbędne dla powielania wirusa zapalenia wątroby typu C

zdjecie img
Opracowano nową metodę blokowania namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) poprzez hamowanie aktywności ludzkich, a nie wirusowych, genów zaangażowanych w cykl życiowy HCV.
...
czytaj wiecej