Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.
Baza wiedzy
Nasi partnerzy
Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia
Ciekawostki medyczne
Autorzy pracy nie potrafią na razie wyjaśnić w jaki sposób lukrecja wchodzi w interakcję z cyklosporyną. Według dr. Chao, dotychczas nie było doniesień na temat negatywnych skutków spożycia lukrecji przez chorych po przeszczepach. Lekarze nie byli jednak wyczuleni na szukanie takiego związku. Badacze nie wiedzą też w jakich dawkach lukrecja może mieć toksyczne działanie u pacjentów, którym podaje się cyklosporynę.
...
czytaj wiecej
Opracowano nową metodę przekształcania ludzkich komórek skóry w komórki macierzyste bez pomocy wirusów, które mogą być niebezpieczne - informuje serwis internetowy Science Express. Już we wcześniejszych badaniach naukowcom udało się przekształcić dorosłe komórki ludzkiej skóry w komórki o właściwościach zarodkowych komórek macierzystych i zdolności do różnicowania w około 220 różnych rodzajów komórek naszego ciała.
...
czytaj wiecej
Herbatę z prowincji Darjeeling, a dokładniej jej reaktywne składniki, użyto jako katalizatory syntezy nanocząstek złota. Jest to pierwsza w pełni ekologiczna metoda tworzenia nanomateriałów, które mogą dzięki temu zostać użyte jako nanoleki, informuje "Journal of Materials Chemistry". Właściwości zdrowotne herbat znane są od stuleci. Napar herbaciany zawiera wiele substancji chemicznych o właściwościach silnie reaktywnych.
...
czytaj wiecej
Poznanie przyczyn uporczywego szumu w uszach powinno pozwolić na jego skuteczne leczenie - informuje pismo "Neuroscience". Szumem usznym (tinnitus) określa się zjawisko odbierania dźwięków przy braku bodźców akustycznych. Ta męcząca przypadłość dotyka miliony osób na całym świecie.
...
czytaj wiecej
Poziom inteligencji zdrowych dzieci w wieku 6-18 lat jest związany z grubością kory mózgu - wykazali kanadyjscy naukowcy. Zależność ta jest najbardziej widoczna w obszarach kory, które scalają informacje z różnych obszarów mózgu. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Intelligence".
...
czytaj wiecej
Soczewki wykonane z elastycznej membrany wypełnionej płynem, którego objętość można łatwo zmieniać, pozwalają na bezproblemowe, a przede wszystkim szybkie badanie wzroku. Materiał ten w przyszłości może posłużyć do produkcji okularów korekcyjnych, jako alternatywa dla szklanych czy plastikowych szkieł, informuje "Optics Letters".
...
czytaj wiecej
Wykorzystując komórki macierzyste, można by wytwarzać "uniwersalną" krew grupy 0 Rh- - twierdzą brytyjscy naukowcy. Krew grupy zero o ujemnym Rh można bez ryzyka odrzucenia przetoczyć każdemu - dlatego jest tak poszukiwana, zwłaszcza w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, gdy nie ma czasu na badanie grupy krwi.
...
czytaj wiecej
Implant w jamie ustnej, który dzięki mikrokomputerowi o właściwej porze sam poda odpowiednią dawkę leku - taką metodę aplikowania lekarstw opracowała międzynarodowa grupa naukowców. W jej skład weszli polscy badacze z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.
...
czytaj wiecej
Lęk przed efektami ubocznymi szczepionek doprowadził do znacznego spadku szczepień ochronnych na Ukrainie, co może skutkować rozprzestrzenianiem się wielu chorób poza obszar tego kraju - pisze agencja Associated Press.
...
czytaj wiecej