Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Ciekawostki medyczne


Lukrecja niebezpieczna dla leków

zdjecie img
Autorzy pracy nie potrafią na razie wyjaśnić w jaki sposób lukrecja wchodzi w interakcję z cyklosporyną. Według dr. Chao, dotychczas nie było doniesień na temat negatywnych skutków spożycia lukrecji przez chorych po przeszczepach. Lekarze nie byli jednak wyczuleni na szukanie takiego związku. Badacze nie wiedzą też w jakich dawkach lukrecja może mieć toksyczne działanie u pacjentów, którym podaje się cyklosporynę.
...
czytaj wiecej

Bezpieczny przepis na komórki macierzyste

zdjecie img
Opracowano nową metodę przekształcania ludzkich komórek skóry w komórki macierzyste bez pomocy wirusów, które mogą być niebezpieczne - informuje serwis internetowy Science Express. Już we wcześniejszych badaniach naukowcom udało się przekształcić dorosłe komórki ludzkiej skóry w komórki o właściwościach zarodkowych komórek macierzystych i zdolności do różnicowania w około 220 różnych rodzajów komórek naszego ciała.
...
czytaj wiecej

Herbata w służbie nanotechnologii

zdjecie img
Herbatę z prowincji Darjeeling, a dokładniej jej reaktywne składniki, użyto jako katalizatory syntezy nanocząstek złota. Jest to pierwsza w pełni ekologiczna metoda tworzenia nanomateriałów, które mogą dzięki temu zostać użyte jako nanoleki, informuje "Journal of Materials Chemistry". Właściwości zdrowotne herbat znane są od stuleci. Napar herbaciany zawiera wiele substancji chemicznych o właściwościach silnie reaktywnych.
...
czytaj wiecej


Szumy w uszach - znane przyczyny

zdjecie img
Poznanie przyczyn uporczywego szumu w uszach powinno pozwolić na jego skuteczne leczenie - informuje pismo "Neuroscience". Szumem usznym (tinnitus) określa się zjawisko odbierania dźwięków przy braku bodźców akustycznych. Ta męcząca przypadłość dotyka miliony osób na całym świecie.
...
czytaj wiecej

Grubość kory mózgowej a poziom inteligencji

zdjecie img
Poziom inteligencji zdrowych dzieci w wieku 6-18 lat jest związany z grubością kory mózgu - wykazali kanadyjscy naukowcy. Zależność ta jest najbardziej widoczna w obszarach kory, które scalają informacje z różnych obszarów mózgu. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Intelligence".
...
czytaj wiecej

Ciekłe soczewki

zdjecie img
Soczewki wykonane z elastycznej membrany wypełnionej płynem, którego objętość można łatwo zmieniać, pozwalają na bezproblemowe, a przede wszystkim szybkie badanie wzroku. Materiał ten w przyszłości może posłużyć do produkcji okularów korekcyjnych, jako alternatywa dla szklanych czy plastikowych szkieł, informuje "Optics Letters".

...
czytaj wiecej


Krew z komórek macierzystych

zdjecie img
Wykorzystując komórki macierzyste, można by wytwarzać "uniwersalną" krew grupy 0 Rh- - twierdzą brytyjscy naukowcy. Krew grupy zero o ujemnym Rh można bez ryzyka odrzucenia przetoczyć każdemu - dlatego jest tak poszukiwana, zwłaszcza w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, gdy nie ma czasu na badanie grupy krwi.
...
czytaj wiecej

IntelliDrug - implant który sam poda dawkę leku

zdjecie img
Implant w jamie ustnej, który dzięki mikrokomputerowi o właściwej porze sam poda odpowiednią dawkę leku - taką metodę aplikowania lekarstw opracowała międzynarodowa grupa naukowców. W jej skład weszli polscy badacze z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.
...
czytaj wiecej

Spadek szczepień na Ukrainie

zdjecie img
Lęk przed efektami ubocznymi szczepionek doprowadził do znacznego spadku szczepień ochronnych na Ukrainie, co może skutkować rozprzestrzenianiem się wielu chorób poza obszar tego kraju - pisze agencja Associated Press.

...
czytaj wiecej