Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 30 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Herbatę z prowincji Darjeeling, a dokładniej jej reaktywne składniki, użyto jako katalizatory syntezy nanocząstek złota. Jest to pierwsza w pełni ekologiczna metoda tworzenia nanomateriałów, które mogą dzięki temu zostać użyte jako nanoleki, informuje "Journal of Materials Chemistry". Właściwości zdrowotne herbat znane są od stuleci. Napar herbaciany zawiera wiele substancji chemicznych o właściwościach silnie reaktywnych.


Choć wydaje się to nieprawdopodobne, naukowcy z University of Missouri - Columbia (USA) wykorzystali właściwości chemiczne herbaty z prowincji Darjeeling (Indie), by opracować pierwszą na świecie, w pełni ekologiczną metodę syntezy nanocząstek złota.

Nanocząstki to drobinki o średnicy miliardowych części metra. Tak rozdrobnione złoto już od lat jest badane pod kątem wykorzystania w nanomedycynie i nanofarmacji, między innymi jako nowoczesne formy dostarczania leków - wprost do chorej komórki.

Procedura syntezy nanocząstek złota jest wręcz banalna z naukowego punktu widzenia. Wystarczy zmieszać odpowiedni napar herbaciany z roztworem soli złota (NaAuCl4) i przez 30 minut utrzymywać nieco podwyższoną temperaturę mieszaniny (około 25 lub 40 stopni Celsjusza). W efekcie powstają nieaglomerujące (niesklejające się ze sobą) drobinki złota, o średnicy od około 15 do 42 nanometrów (wielkość zależy od wariantu zastosowanej metody syntezy), które chętnie - bez użycia tioli - łączą się z substancjami leczniczymi stosowanymi w terapii nowotworów.

Zsyntetyzowane nanocząstki złota poddane zostały testom toksykologicznym, które dowiodły, iż w ten sposób produkowane nanozłoto jest bezpieczne dla żywych komórek (w odróżnieniu do nanocząstek złota tworzonych w tradycyjny chemiczny sposób).

Obecnie prowadzone są testy nad możliwością wykorzystania nowo opracowanej - ekologicznej - metody na potrzeby przemysłu farmaceutycznego oraz nowych metod terapeutycznych wykorzystujących nanocząstki złota.








Zobacz podobne artykuły


Dym tytoniowy - skład chemiczny
Dym tytoniowy to prawie 4 000 (słownie: cztery tysiące!) związków chemicznych. Ponad 40 z nich określono jako substancje rakotwórcze. Działanie tych związków ma wpływ nie yko na palących ale także na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu źródła dymu tytoniowego. Ponżej przedstawimy tylko niektóre substancje - czy warto dobrowonie aplikować je w nasz organizm?
...
czytaj wiecej
Przeciwbólowe wisienki - osteoartroza łagodniej
Cierpkie w smaku wiśnie - w postaci pigułki - mogą pomóc łagodzić bóle związane ze zwyrodnieniem stawów (osteoartrozę) - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy Newswise.
...
czytaj wiecej
Ultrafiolet w walce z gruźlicą
Zainstalowanie na szpitalnych oddziałach i w poczekalniach odkażających powietrze lamp, emitujących światło ultrafioletowe mogłoby zmniejszyć zagrożenie gruźlicą o 70 procent - informuje pismo "PLoS Medicine".
...
czytaj wiecej
Leki roślinne w ochronie aparatu mowy
Leki roślinne mogą łagodzić podrażnienia gardła, krtani, strun głosowych i w ten sposób zmniejszać ryzyko poważnych schorzeń aparatu mowy - mówiła prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej