Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Leki roślinne w ochronie aparatu mowy

data dodania artykułu: 12 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Leki roślinne mogą łagodzić podrażnienia gardła, krtani, strun głosowych i w ten sposób zmniejszać ryzyko poważnych schorzeń aparatu mowy - mówiła prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) na konferencji prasowej w Warszawie.


Jak wynika z danych Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych, schorzenia narządu głosu stanowią największą grupę wśród wszystkich chorób zawodowych. Najbardziej są na nie narażeni nauczyciele, dziennikarze, śpiewacy, lektorzy i sportowcy (np. trenujący na zimnym powietrzu).

Podrażnienie błon śluzowych gardła, krtani i strun głosowych objawia się chrypką, bólem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i "drapania". Najczęściej jest ono spowodowane takimi czynnikami, jak suche i zimne powietrze, dym papierosowy, zanieczyszczenia i pyły oraz nadmierna i nieumiejętna eksploatacja aparatu mowy.

Lekceważenie tych objawów może prowadzić do poważnych chorób narządu mowy, gdyż osłabione śluzówki są bardziej podatne na infekcje, zaznaczyła prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym WUM. Ostre lub przewlekłe zapalenie krtani może spowodować np. czasową utratę głosu.

Zdaniem prof. Wawer, aby złagodzić stan zapalny gardła, krtani i strun głosowych nie trzeba się od razu faszerować lekami syntetycznymi. Dobre efekty można tu uzyskać przy pomocy leków roślinnych. Do roślin najczęściej wykorzystywanych w tym celu zalicza się szałwię. Zawarte w niej związki polifenolowe mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, Szałwia jest stosowana jako lek odkażający i ściągający do płukania gardła w infekcjach górnych dróg oddechowych czy chrypce.


Szałwia lekarska

Do mniej znanych związków roślinnych o korzystnym wpływie na gardło, krtań i struny głosowe należą polisacharydy z porostu islandzkiego (zwanego też płucnicą islandzką). Jest to organizm będący przykładem symbiozy glonu z grzybem. Rośnie w klimacie zimnym, raczej surowym na terenach Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej oraz Ameryki Północnej. Dzięki obecności rozpuszczalnych w wodzie polisacharydów porost islandzki może prowadzić fotosyntezę nawet w ujemnej temperaturze.









Zobacz podobne artykuły


Słodycze przyśpieszają proces starzenia
Zbyt dużo glukozy w diecie przyspiesza starzenie się komórek. Najnowsze badania kanadyjskie tłumaczą dlaczego tak się dzieje - informuje pismo "PLoS Genetics"....
czytaj wiecej
Nieszczęśliwe małżeństwo szkodzi zdrowiu kobiet
W porównaniu z mężczyznami, kobiety sa bardziej narażone na problemy zdrowotne związane z napięciami występującymi w małżeństwie....
czytaj wiecej