Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 19 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Zainstalowanie na szpitalnych oddziałach i w poczekalniach odkażających powietrze lamp, emitujących światło ultrafioletowe mogłoby zmniejszyć zagrożenie gruźlicą o 70 procent - informuje pismo "PLoS Medicine".


Jak twierdzą autorzy artykułu, globalne wprowadzenie lamp ultrafioletowych mogłoby ocalić życie wielu ludzi, zwłaszcza w krajach, gdzie placówki służby zdrowia są zatłoczone.

Na całym świecie gruźlicą wciąż zaraża się rocznie ponad 9 milionów ludzi, z czego umierają niemal dwa miliony. W dodatku pojawiają się szczepy gruźlicy oporne na leki. Kaszlący chorzy wysyłają w powietrze bakterie, które zarażają kolejne osoby. Można zmniejszyć zagrożenie otwierając okna, ale nie w każdym klimacie i nie przy każdej pogodzie. W odróżnieniu od antybiotyków, bakterie gruźlicy nie uodparniają się na czynniki fizyczne, takie jak niszczący DNA ultrafiolet w zakresie UV-C. Pierwsze odkażające powietrze bakteriobójcze lampy wyposażone w wentylator sprawdziły się w peruwiańskim szpitalu w Limie, teraz mają zostać zainstalowane w szpitalu St Mary's w Londynie. Wcześniej bardzo mocnych lamp używano do odkażania sal operacyjnych czy karetek pogotowia - obecne rozwiązanie ma odkażać powietrze, nie szkodząc skórze i spojówkom ludzi.








Zobacz podobne artykuły


Mikrochipy w walce z patogenami
Prototypowy mikrochip umożliwia oczyszczanie próbek krwi z groźnych patogenów wywołujących zespół chorobowy popularnie określany, jako sepsa. Układ wyłapuje nawet do 80 procent zarazków, dzięki czemu znacząco zwiększa skuteczność farmakoterapii, donosi "Lab on a Chip"....
czytaj wiecej
Zablokować HIV - nowe badania nad środkiem zaobiegjącym zakażeniu
Tani i powszechnie używany związek chemiczny zastosowany w postaci żelu chroni samice małp przed małpią wersją wirusa HIV - informuje "Nature"....
czytaj wiecej