Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 12 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Prototypowy mikrochip umożliwia oczyszczanie próbek krwi z groźnych patogenów wywołujących zespół chorobowy popularnie określany, jako sepsa. Układ wyłapuje nawet do 80 procent zarazków, dzięki czemu znacząco zwiększa skuteczność farmakoterapii, donosi "Lab on a Chip".


Zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS), popularnie określany, jako sepsa lub posocznica, jest bezpośrednim powodem ponad 200 000 zgonów rocznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych Ameryki!

By zwiększyć skuteczność metod terapeutycznych, jakie stosuje się w walce z posocznicą, naukowcy Harvard University (USA) opracowali prototypowe urządzenie o charakterze laboratorium na chipie, które wspomaga farmakoterapię poprzez eliminację większej części patogenów, jakie zawarte są we krwi chorej osoby.

Mikroprzepływowy układ zbudowany jest z czterech miniaturowych kanalików, wewnątrz których przepływa oczyszczana krew. Do próbki krwi wprowadzane są nanocząstki magnetyczne połączone ze specyficznymi przeciwciałami, które umożliwiają połączenie się nanomagnesów z patogenami zawartymi we krwi.

Całość umieszczona jest w odpowiednio ukształtowanym elektromagnesie, dzięki czemu układ może być poddany działaniu silnego gradientu pola magnetycznego. Po związaniu się magnetycznych nanocząstek z patogenami, w obecności włączonego pola magnetycznego następuje oczyszczenie krwi z niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Według naukowców, nowa metoda pozwala na usunięcie nawet 80 procent patogenów.

Co ważniejsze, w czasie 1 godziny pojedynczy mikrochip umożliwia oczyszczenie do 20 mililitrów krwi (bez utraty jakości krwi), co jest o około 1000 razy szybciej niż dotąd znane metody!

Jak zauważają naukowcy, konieczne są dalsze badania, które umożliwią optymalizację układu, zanim zostaną podjęte próby użycia mikrochipa w realnej sytuacji ratowania życia.

Dotychczasowe badania prowadzono wyłącznie w laboratorium, na małych objętościowo próbkach krwi.







Zobacz podobne artykuły


Za 10-20 lat szczepionki będziemy zjadać
Szczepionki podawane w zmutowanych genetycznie roślinach są przyszłością profilaktyki zdrowotnej. Za 10-20 lat będziemy szczepionki zjadać, a nie dawać się nakłuwać - uważa światowej sławy wirusolog i immunolog prof. Hilary Koprowski.
...
czytaj wiecej
Rytuksymab - nowa nadzieja dla chorych na przewlekłą białaczką limfocytową
Pacjenci z najczęstszym u dorosłych rodzajem białaczki żyją dłużej bez objawów choroby dzięki podaniu nowoczesnego leku, rytuksymabu, już na początku terapii - wykazały międzynarodowe badania, o których mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.
...
czytaj wiecej