Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 27 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Wykorzystując komórki macierzyste, można by wytwarzać "uniwersalną" krew grupy 0 Rh- - twierdzą brytyjscy naukowcy. Krew grupy zero o ujemnym Rh można bez ryzyka odrzucenia przetoczyć każdemu - dlatego jest tak poszukiwana, zwłaszcza w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, gdy nie ma czasu na badanie grupy krwi.


Niestety, krwi jest za mało - zwłaszcza krwi grupy 0 Rh- która występuje tylko u kilku procent ludzi.

Naukowcy ze Scottish National Blood Tansfusion Service chcą otrzymywać sztuczną krew z embrionalnych komórek macierzystych, zdolnych do przekształcenia się w dowolny rodzaj tkanki. Jednak aby pozyskać te komórki chcą tworzyć zarodki metodą in vitro, co jest etycznie wątpliwym posunięciem - tworzy się ludzkie zarodki tylko po to, żeby je zaraz zniszczyć.

Sama procedura polega na wyselekcjonowaniu zarodków o odpowiedniej grupie krwi, kąpaniu pobranych komórek w stymulujących pożywkach, dzięki którym przekształcają się w krwinki. Następnie usuwa się z nich jądra komórkowe - i już mamy czerwone krwinki, zdolne do przenoszenia tlenu.

Oczywiście aby zaopatrzyć bank krwi, potrzebne będą miliardy krwinek. Jednak powstała krew byłaby wolne od bakterii, wirusów czy prionów, a jej produkcja możliwa w dużych ilościach. Jeśli eksperymenty się powiodą, krew może trafić na rynek za kilka lat. Na razie pojawiają się głosy, że kojarzenie krwiodawstwa z eksperymentami na zarodkach może się skończyć niechęcią do oddawania krwi.








Zobacz podobne artykuły


IntelliDrug - implant który sam poda dawkę leku
Implant w jamie ustnej, który dzięki mikrokomputerowi o właściwej porze sam poda odpowiednią dawkę leku - taką metodę aplikowania lekarstw opracowała międzynarodowa grupa naukowców. W jej skład weszli polscy badacze z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.
...
czytaj wiecej
Karta Praw Pacjenta
Karta Praw Pacjenta to zbiór aktów prawnych dotyczących praw każdego pacjenta na terenie Rzeczopospolitej Polskiej. Pierwszy raz została opublikowana w 1998 roku jako komunikat Ministra Zdrowia.
...
czytaj wiecej