Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Ciekawostki medyczne


Szybkie wykrywanie wirusa HCV

zdjecie img
Obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) można wykryć w próbce pobranej wprost od pacjenta za pomocą nowo opracowanego biosensora. Dzięki prostocie analizy możliwe jest nie tylko zdiagnozowanie, ale i monitorowanie rozwoju choroby, donosi "Chemical Communications".
...
czytaj wiecej

Ultrafiolet w walce z gruźlicą

zdjecie img
Zainstalowanie na szpitalnych oddziałach i w poczekalniach odkażających powietrze lamp, emitujących światło ultrafioletowe mogłoby zmniejszyć zagrożenie gruźlicą o 70 procent - informuje pismo "PLoS Medicine".
...
czytaj wiecej

Naukowcy coraz bliżej wymazywania wspomnień

zdjecie img
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
...
czytaj wiecej


Otwarto dwa nowe zakłady Wielkopolskiego Centrum Onkologii

zdjecie img
Pierwszy w Polsce akcelerator do tomoterapii znalazł się w oddanym w poniedziałek do użytku zakładzie radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Otwarto też zakład medycyny nuklearnej z nowoczesnym pozytonowym tomografem emisyjnym.
...
czytaj wiecej

Narkoza zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę alzheimera

zdjecie img
Podczas narkozy dochodzi do modyfikacji białka zaangażowanego w rozwój choroby Alzheiemera - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Journal of Alzheimer's Disease"....
czytaj wiecej

Naukowiec fałszował badania o środkach przeciwbólowych

zdjecie img
Prominentny specjalista anestezjolog sfingował dane użyte w swoich publikowanych szeroko pracach, które ukazywały korzyści ze stosowania środków przeciwbólowych produkowanych przez znane amerykańskie koncerny....
czytaj wiecej