Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Otwarto dwa nowe zakłady Wielkopolskiego Centrum Onkologii

data dodania artykułu: 18 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Pierwszy w Polsce akcelerator do tomoterapii znalazł się w oddanym w poniedziałek do użytku zakładzie radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Otwarto też zakład medycyny nuklearnej z nowoczesnym pozytonowym tomografem emisyjnym.


Zakład Radioterapii II ma trzy specjalne pomieszczenia do radioterapii z ośmioma aparatami oraz akcelerator do tomoterapii.

Akcelerator ten umożliwia "dokładniejszą analizę chorej komórki i lepsze dawkowanie wiązek promieniowania od dotychczas stosowanych urządzeń" - powiedziała Joanna Kaźmierska, kierownik zakładu radioterapii.

W równocześnie otwartym Zakładzie Medycyny Nuklearnej II zainstalowano nowoczesny aparat do pozytonowej tomografii emisyjnej.

"Pozytonowa tomografia emisyjna istotnie poprawia jakość w diagnozowaniu nowotworów, a dzięki temu poprawia wiedzę o chorobie i daje możliwość wyboru lepszej metody terapii" - wyjaśnił kierownik tego zakładu Witold Cholewiński.

Inwestycja była dofinansowywana z funduszy unijnych w ramach programu: "Poprawa standardów i dostępności specjalistycznego leczenia nowotworów (radioterapii) w Wielkopolsce". Całkowita wartość projektu realizowanego przez Wielkopolskiego Centrum Onkologii wynosi 56,6 mln zł, z czego 27,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zapowiedział dalsze inwestycje w dziedzinie radioterapii onkologicznej. "Postanowiliśmy już o wybudowaniu kolejnych centrów radioterapii w byłych miastach wojewódzkich w Wielkopolsce" - powiedział.

Wielkopolskie Centrum Onkologii jest jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce prowadzącym tzw. pełne leczenie skojarzone nowotworów: leczenie chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię. Rocznie w Centrum hospitalizowanych jest 10 tys. chorych, wykonuje się 3,8 tys. operacji oraz 4 tys. zabiegów ambulatoryjnych. Radioterapii poddawanych jest 4,2 tys. chorych.








Zobacz podobne artykuły


Wysokie napięcie w służbie walki z nowotworami
Za pomocą impulsów wysokiego napięcia podobnych do stosowanych w policyjnych paralizatorach da się niszczyć komórki nowotworowe, a rozwój tej technologii może prowadzić do postępu w obu zastosowaniach - informuje "New Scientist"....
czytaj wiecej
Powstał prototyp komory wspomagania serca dla dzieci
Prototyp pozaustrojowej komory wspomagania serca dla dzieci powstał w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu (Śląskie), która opracowała wcześniej taką komorę dla dorosłych. Urządzenie daje choremu sercu czas na regenerację lub - jeśli serce nie jest już w stanie pracować - pozwala choremu doczekać do przeszczepu....
czytaj wiecej