Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Wysokie napięcie w służbie walki z nowotworami

data dodania artykułu: 12 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Za pomocą impulsów wysokiego napięcia podobnych do stosowanych w policyjnych paralizatorach da się niszczyć komórki nowotworowe, a rozwój tej technologii może prowadzić do postępu w obu zastosowaniach - informuje "New Scientist".


Od lat stosuje się impulsy prądu o wysokim napięciu trwające przez tysięczne części sekundy (mikrosekundy), aby robić prowizoryczne dziurki w błonach otaczających komórki, a następnie wprowadzać do nich leki lub geny. Jednak krótsze impulsy trwające miliardowe części sekundy (nanosekundy) działają na poszczególne organelle we wnętrzu komórki, na przykład jej jądro.

Z niejasnych jak dotąd przyczyn, może to prowadzić do uruchomienia procesu samozniszczenia - apoptozy, co byłoby dobrym sposobem leczenia nowotworów. Jednocześnie nanosekundowe impulsy lepiej niż impulsy z obecnie stosowanych paralizatorów nadawałyby się do obezwładniania przez policje agresywnie zachowujących się osób.

Badaniami nad tym zagadnieniem zajmuje się miedzy innymi zespół Franka Reidy z University of Norfolk w Virginii, sponsorowanego przez Pentagon.

Jak się okazało, jeśli zamiast stosowanych we współczesnych policyjnych paralizatorach - taserach - impulsów mikrosekundowych zastosować impulsy nanosekundowe (trwające około 60 nanosekund), to porażenie mięśni trwa dłużej. Zakłóceniu ulega bowiem działanie błon komórkowych komórek nerwowych, które przekazują sygnały do mięśni. Jak sugerują badania laboratoryjne, porażenie może trwać nawet 15 minut, podczas gdy w przypadku konwencjonalnego tasera jest znacznie krótsze.







Zobacz podobne artykuły


Za 10-20 lat szczepionki będziemy zjadać
Szczepionki podawane w zmutowanych genetycznie roślinach są przyszłością profilaktyki zdrowotnej. Za 10-20 lat będziemy szczepionki zjadać, a nie dawać się nakłuwać - uważa światowej sławy wirusolog i immunolog prof. Hilary Koprowski.
...
czytaj wiecej
Wino a rak piersi
Picie czerwonego lub białego wina nie obniża ryzyka raka piersi - wynika z szeroko zakrojonych amerykańskich badań. Informację na ten temat podaje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention".
...
czytaj wiecej
Rytuksymab - nowa nadzieja dla chorych na przewlekłą białaczką limfocytową
Pacjenci z najczęstszym u dorosłych rodzajem białaczki żyją dłużej bez objawów choroby dzięki podaniu nowoczesnego leku, rytuksymabu, już na początku terapii - wykazały międzynarodowe badania, o których mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.
...
czytaj wiecej
Mikrochipy w walce z patogenami
Prototypowy mikrochip umożliwia oczyszczanie próbek krwi z groźnych patogenów wywołujących zespół chorobowy popularnie określany, jako sepsa. Układ wyłapuje nawet do 80 procent zarazków, dzięki czemu znacząco zwiększa skuteczność farmakoterapii, donosi "Lab on a Chip"....
czytaj wiecej