Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 19 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) można wykryć w próbce pobranej wprost od pacjenta za pomocą nowo opracowanego biosensora. Dzięki prostocie analizy możliwe jest nie tylko zdiagnozowanie, ale i monitorowanie rozwoju choroby, donosi "Chemical Communications".


Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV - ang. hepatitis C virus) odpowiedzialny jest za powstanie zespołu chorobowego wątroby, w efekcie którego rocznie konieczne jest przeprowadzenie około 2000 przeszczepów tego narządu.

Dotychczasowe metody diagnostyczne, pozwalające na wykrycie wirusa HCV, są albo mało skuteczne i długotrwałe lub wymagają użycia kosztownego sprzętu laboratoryjnego.

Nowy biosensor, opracowany przez naukowców z Nanjing Normal University (Chiny) wykrywa wirusa zapalenia wątroby typu C w prosty sposób - metodą elektrochemiczną.

Sensor zbudowany jest ze złotej elektrody pokrytej fragmentami DNA, których łańcuchy zakończone są z jednej strony grupą SH (by kwas dezoksyrybonukleinowy mógł połączyć się z powierzchnią złota), a z drugiej stanowią fragment pojedynczoniciowego DNA z przyłączoną na końcu cząsteczką barwnika - tioniny - w roli znacznika molekularnego.

Pojedynczoniciowy DNA zakończony znacznikiem jest miejscem łączenia się próbki kwasu dezoksyrybonukleinowego uzyskanego poprzez molekularne "przetłumaczenie" RNA wirusa zapalenia wątroby na komplementarne (czyli pasujące na zasadzie zamka do klucza) DNA (cDNA).

Po połączeniu cDNA (będącego "odbiciem negatywowym" RNA wirusa HCV) z fragmentami łańcuchów DNA związanych ze złotą elektrodą, odpowiedni enzym usuwa utworzone niejednoniciowe cząsteczki DNA z powierzchni czujnika.

Następnie prowadzona jest analiza zmian właściwości elektrochemicznych tak zmodyfikowanego układu (pomiary zaniku sygnału woltametrycznego tioniny). W wyniku zastosowanej procedury, im mniejszy sygnał zostaje zarejestrowany, tym więcej wirusów zawarte było w analizowanej próbce.

Według naukowców, nowy biosensor pozwala nie tylko na wykrycie wirusa HCV w próbce pobranej wprost od pacjenta, ale również umożliwia ciągłe monitorowanie zmian ilości cząstek wirusa w ciele pacjenta poddanego terapii. Co więcej, układ jest na tyle uniwersalny, iż po małych modyfikacjach pozwala na badanie jakichkolwiek próbek DNA.








Zobacz podobne artykuły


Insulina zapobiega bliznom
Insulina może zapobiec powstawaniu dużych blizn - zarówno po operacjach, jak i związanych z wypadkami czy oparzeniami. Insulina, hormon regulujący poziom cukru we krwi, kojarzy się głównie z cukrzycą. Jednak jej możliwości są szersze.
...
czytaj wiecej
Otwarto dwa nowe zakłady Wielkopolskiego Centrum Onkologii
Pierwszy w Polsce akcelerator do tomoterapii znalazł się w oddanym w poniedziałek do użytku zakładzie radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Otwarto też zakład medycyny nuklearnej z nowoczesnym pozytonowym tomografem emisyjnym.
...
czytaj wiecej