Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 25 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Słuchanie przyjemnej muzyki może pomóc w przywracaniu prawidłowego widzenia pacjentom po udarze mózgu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". Nawet u 60 procent osób po udarze mózgu mogą występować problemy z widzeniem.


Pojawiają się trudności ze śledzeniem obiektów, które w polu widzenia poruszają się po stronie przeciwnej do lokalizacji uszkodzenia w mózgu spowodowanego przez udar. W ekstremalnych przypadkach pacjenci golą tylko połowę twarzy albo zjadają potrawy tylko z prawej połowy talerza. Przyczyną zaburzeń jest uszkodzenia obszarów mózgu mających krytyczne znaczenie dla integracji widzenia, uwagi i działania, a nie obszarów odpowiadających za samo widzenie.

Naukowcy z Imperial College w Londynie sugerują, że muzyka może pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Trojgu pacjentów nawet czterokrotnie łatwiej przychodziło wykonywanie zadań (rozpoznawanie kształtów i kolorów), gdy słuchali muzyki która im odpowiadała (w porównaniu z nie lubianą muzyką oraz z ciszą).

Zdaniem naukowców, pozytywne emocje związane z przyjemną muzyką ułatwiają przetwarzanie informacji w mózgu. Wyniki badań mózgu wydają się to potwierdzać.








Zobacz podobne artykuły


Kampania "Prawa Pacjenta Moje Prawa"
Początkiem kwietnia 2008 roku  z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjna „Prawa Pacjenta, Moje Prawa”. Kampania ma na celu propagowanie wiedzy dotyczącej praw przysługujących pacjentom oraz ma zachęcać do aktywnego poszukiwania informacji o swojej chorobie i możliwościach leczenia.
...
czytaj wiecej
Sok z jabłek a choroba Alzheimera
Regularne picie soku z jabłek może przeciwdziałać zaburzeniom obserwowanym w chorobie Alzheimera. Naukowcy wykazali, że u mysz, które regularnie piły sok jabłkowy, powstawało mniej beta-amyloidu - związku odpowiedzialnego za tworzenie się tzw. płytek amyloidalnych.
...
czytaj wiecej