Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Nanotechnologia w badaniu ludzkich zmysłów

data dodania artykułu: 22 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Białka tworzące ludzkie receptory węchowe udało się dołączyć do polimerowych, przewodzących prąd elektryczny nanorurek, tworząc biosensor o charakterze tranzystora polowego, który wykrywa bardzo małe stężenia lotnych związków chemicznych. Tego typu sensor pozwoli na badania mające na celu rozwikłanie tajemnicy jednego ze zmysłów - węchu, donosi "Angewandte Chemie International Edition".


Choć, jako ludzie, posiadamy zaledwie 370-380 różnych receptorów węchowych, to jednak nie do końca poznana jest tajemnica funkcjonowania ludzkiego nosa.

Naukowcy z Seoul National University, których prace koordynował profesor Jyongsik Jang, opracowali nanotechnologiczny biosensor, który pozwala na badanie białek receptorowych wchodzących w skład narządu węchu.

Układ, o charakterze tranzystora polowego, zbudowany jest z sieci przewodzących prąd elektryczny nanorurek polipyrolowych, do powierzchni których kowalencyjne dołączono białkowy receptor, reagujący na określoną lotną substancję chemiczną.

W ten sposób naukowcy byli w stanie rejestrować zmiany elektryczne zachodzące w nanowłóknie o średnicy zaledwie 400 nanometrów (nanometr to miliardowa część metra) wywołane poprzez obecność lotnych związków chemicznych, które łączyły się białkowym receptorem.

Układ okazał się bardzo czuły i selektywny, pozwalając na wykrycie lotnych związków chemicznych, na które "zaprogramowane" było białko receptorowe, o ekstremalnie małym stężeniu (femtomolowym)!

Według naukowców, nowy biosensor może być użyty zarówno jako element układu alarmowego informującego o obecności w powietrzu niebezpiecznych gazów, jak i doskonały model do badania ludzkiego zmysłu węchu.








Zobacz podobne artykuły


Naukowcy coraz bliżej wymazywania wspomnień
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
...
czytaj wiecej
Mikrochipy w walce z patogenami
Prototypowy mikrochip umożliwia oczyszczanie próbek krwi z groźnych patogenów wywołujących zespół chorobowy popularnie określany, jako sepsa. Układ wyłapuje nawet do 80 procent zarazków, dzięki czemu znacząco zwiększa skuteczność farmakoterapii, donosi "Lab on a Chip"....
czytaj wiecej