Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 23 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Palacze, którzy mimo diagnozy raka płuca nie chcą rzucić palenia mają większe dolegliwości bólowe w czasie choroby niż pacjenci, którzy nie palili nigdy lub rzucili palenie - informuje pismo "Journal of Pain".


Naukowcy z Duke University doszli do takich wniosków po przebadaniu ok. 900 chorych na raka płuca. 17 proc. z nich uznano za wytrwałych palaczy.

Już wcześniejsze analizy wskazywały, że kontynuacja palenia po diagnozie raka płuc zmniejsza skuteczność terapii, utrudnia gojenie po operacji, zwiększa ryzyko nawrotów choroby i pojawienia się guzów wtórnych, a także skraca przeżycie.

Najnowsze badania ujawniły, że pacjenci nie rzucający palenia mimo diagnozy raka płuca, odczuwają silniejsze bóle oraz inne powikłania choroby nowotworowej, takie jak skrócenie oddechu i zmęczenie, niż osoby, które nie paliły nigdy lub rzuciły palenie.
Zobacz podobne artykuły


Słodycze przyśpieszają proces starzenia
Zbyt dużo glukozy w diecie przyspiesza starzenie się komórek. Najnowsze badania kanadyjskie tłumaczą dlaczego tak się dzieje - informuje pismo "PLoS Genetics"....
czytaj wiecej
Badania potwierdzają silny związek depresji z bólem
Najnowsze ogólnopolskie badania potwierdzają, że niemal połowa pacjentów z różnego rodzaju dolegliwościami fizycznymi ma zaburzenia depresyjne - podkreślali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego....
czytaj wiecej