Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 10 lipiec 2009 źródło: Literatura medyczna




Pielęgnacja domowa skóry po słońcu

  • Rumień posłoneczny na skórze zmniejszy i złagodzi okład z jogurtu, zsiadłego mleka czy kefiru. Okłady takie ściągną skórę i złagodzą poparzenia.
  • Posłoneczny rumień – czyli stan zapalny skóry dobrze łagodzi żel ze świeżego aloesu lub sok ze świeżego ogórka.
  • Silny i bolesny rumień oparzeniowy po opalaniu się możemy krótkotrwale oziębiać wodą i lodem.
  • Po każdym umyciu zmienionej zapalne skóry celowe jest namaszczenie jej w/w substancjami lekko natłuszczającymi, nawilżającymi i regenerującymi.
  • Mocno opaloną skórę twarzy dobrze pielęgnuje pasta złożona z 2 łyżek glinki kosmetycznej, 1 łyżki soku z cytryny, 1 łyżki miodu i kilku sproszkowanych goździków.


Oparzenie 2 stopnia

Kiedy rumień skóry jest rozległy, nasilony oraz towarzyszy mu silne pieczenie skóry, lokalna opuchlizna, pęcherze, obfity wysięk surowiczy - mamy do czynienia z oparzeniem II stopnia. W takich przypadkach może być konieczne zastosowanie przeciwobrzękowych maści steroidowych, maści osuszających wysięki surowicze ze skóry, maści zabezpieczających przed wtórną infekcją bakteryjną w uszkodzonej skórze, itp. Szczególnie niebezpieczne jest pękanie bąbli oparzeniowych i wyciek surowiczy. Płyn surowiczy jest bowiem bogaty w białko i stanowi pożywkę dla bakterii chorobotwórczych. W takich przypadkach należy posmarować bąble wypełnione płynem surowiczym preparatem chroniącym przed bakteriami. W najnowszych preparatach pojawiają się również naturalne fizjologiczne enzymy (regenerujące ich ubytek wskutek opalania). Zmniejszają one aktywność wolnych rodników i pomagają w rozkładzie i usunięciu zniszczonych ultrafioletem białek skóry.

Niezbędna pomoc lekarza!
Jeśli poparzenie słoneczne jest bardzo silne - objawia się widoczną opuchlizną, silną gorączką i obfitym wyciekiem surowicy z tkanek, czy też bolesnymi zmianami barwnikowymi skóry na znacznej powierzchni – należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem.

Uwaga – niebezpieczeństwo udaru słonecznego!
Pamiętajmy, że w oparzeniu 2 stopnia może towarzyszyć tzw. udar słoneczny (cieplny) wywołany wysoką temperaturą powietrza i intensywnym promieniowaniem podczerwonym. Dodatkową przyczyną udaru cieplnego może być odwodnienie spowodowane nadmiernym poceniem się i niedostatecznym uzupełnianiem płynów (elektrolitów); brak osłony głowy i karku, wrażliwy na udar wiek (niemowlęta, podeszły wiek). Typowymi objawami udaru słonecznego są: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, uczucie osłabienia oraz przyspieszone tętno.









Zobacz podobne artykuły


Jak się bezpiecznie opalać

Słońce, plaża, szum morskich fal...tak często wyobrażamy sobie idealny wypoczynek. Gdy dodamy jeszcze pięknie opaloną skórę, do szczęścia nie zabraknie nam już nic. Ale ładnie wyglądająca opalona skóra to tylko skóra zdrowa. Zatem – jak się opalić a nie spalić? Odpowiedź jest naprawdę prosta: rozsądnie i z umiarem.

Zapoznaj się ze słonecznym BHP aby uniknąć przykrych i niekiedy bolesnych niespodzianek. Zrób wszystko by przebywanie na słońcu stało się tylko przyjemnością.

...
czytaj wiecej
Jak dobrać filtr do opalania
Kiedy ze chcemy skorzystać z kąpieli słonecznej powinniśmy to czynić bardzo ostrożnie. Po zimie ?biała? skóra mieszkańców naszej szerokości geograficznej nie jest przygotowana do intensywnego wchłaniania promieniowania słonecznego. Zwykle brakuje jej swoistego fizjologicznego zahartowania, czyli odpowiedniego nasycenia barwnikiem ochronnym - melaniną....
czytaj wiecej
SOS na upały
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "SOS na upały", która ma edukować społeczeństwo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w czasie upałów oraz informować o sposobach ochrony przed ich negatywnymi skutkami - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej