Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 10 lipiec 2009 źródło: Literatura medyczna




Pielęgnacja opalonej skóry po sezonie letnim
Po sezonie tracimy urodę i kolor pięknie opalonej skóry - głównie wskutek jej przesuszenia i spowodowanego tym szybkiego złuszczania się naskórka z ciemnym pigmentem. Toteż aby powstrzymać ten proces należy po powrocie z letnich wakacji zastosować kosmetyki intensywnienawilżające skórę, co najmniej przez dwa-trzy tygodnie. Do twarzy: kosmetyki (kremy) bogate w substancje nawilżające (np. kwas hialuronowy, witaminę E, D-pantenol). Wmasowywac w ciało: kremy i balsamy silnie nawilżające lub głęboko nawilżające oraz odżywczo-regeneracyjne, w tym zawierające beta karoten. Korzystnie jest stosoważ również balsamy z naturalnymi wyciągami barwnymi – np. z orzecha włoskiego.
 

WALKA Z OPARZENIEM POSŁONECZNYM

Poparzenie słoneczne
Poparzenie słoneczne – czyli tzw. ostry odczyn popaprzeniowy spowodowany jest przede wszystkim promieniowaniem UV-B. Bolesny rumień ujawnia się po około 2-4 godzinach po opalaniu się. Od tego momentu rumień stopniowo się nasila, by osiągnąć swój szczyt po 9-14 godzinach. Po 24-48 godzinach rumień zanika. O ile promieniowanie UVB już w małych dawkach jest rumieniotwórcze, o tyle promieniowanie UVA wywołuje rumień dopiero w bardzo dużych dawkach, jako tzw. oparzenie termiczne.

Zagrożone poparzeniem osoby o jasnej karnacji
Bolesny oparzeniowy rumień dotyka najbardziej osoby o jasnej karnacji (o jasnych oczach, włosach blond lub rudych). Błąd długotrwałego opalania się bez osłony kremu ochronnego, (czy bez wcześniejszego zahartowania skóry) - to pierwszych objawów poparzeniowych możecie spodziewać się już po kilku godzinach. Poparzenia słoneczne są najczęściej 1 stopnia (rzadko 2 stopnia).








Zobacz podobne artykuły


Jak się bezpiecznie opalać

Słońce, plaża, szum morskich fal...tak często wyobrażamy sobie idealny wypoczynek. Gdy dodamy jeszcze pięknie opaloną skórę, do szczęścia nie zabraknie nam już nic. Ale ładnie wyglądająca opalona skóra to tylko skóra zdrowa. Zatem – jak się opalić a nie spalić? Odpowiedź jest naprawdę prosta: rozsądnie i z umiarem.

Zapoznaj się ze słonecznym BHP aby uniknąć przykrych i niekiedy bolesnych niespodzianek. Zrób wszystko by przebywanie na słońcu stało się tylko przyjemnością.

...
czytaj wiecej
Jak dobrać filtr do opalania
Kiedy ze chcemy skorzystać z kąpieli słonecznej powinniśmy to czynić bardzo ostrożnie. Po zimie ?biała? skóra mieszkańców naszej szerokości geograficznej nie jest przygotowana do intensywnego wchłaniania promieniowania słonecznego. Zwykle brakuje jej swoistego fizjologicznego zahartowania, czyli odpowiedniego nasycenia barwnikiem ochronnym - melaniną....
czytaj wiecej
SOS na upały
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "SOS na upały", która ma edukować społeczeństwo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w czasie upałów oraz informować o sposobach ochrony przed ich negatywnymi skutkami - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej