Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 10 lipiec 2009 źródło: Literatura medyczna

kosmatyki do opalaniaKiedy ze chcemy skorzystać z kąpieli słonecznej powinniśmy to czynić bardzo ostrożnie. Po zimie „biała” skóra mieszkańców naszej szerokości geograficznej nie jest przygotowana do intensywnego wchłaniania promieniowania słonecznego. Zwykle brakuje jej swoistego fizjologicznego zahartowania, czyli odpowiedniego nasycenia barwnikiem ochronnym - melaniną.

Jeśli jesteś jasnej karnacji skóry unikaj opalania bez osłony filtrem przeciwsłonecznym - szczególnie w godzinach silnego promieniowania ultrafioletowego UV-B. W naszej szerokości geograficznej godzinami najwyższego nasilenia tego promieniowania są godziny od 11:00  - 16:00. Tylko kremy ochronne ze specjalnym filtrem dobrze izololują skórę od promieni ultrafioletowych. Pozwala to w międzyczasie uruchomić wspomnianą wyżej fizjologiczną produkcję i barwnika ochronnego skóry - melaniny.



Z powyższych względów najlepiej zacząć opalanie przez 2-3 dni od krótkich – wzrastających od 30 – do 60 minut kapieli słonecznych, a nie od wielogodzinnego leżakowania. Nie wskazane jest zaczynanie sezonu kapieli słonecznych od opalania się na tafli wody (wielogodzinne żeglowanie, wiosłowanie, itp. ), czy leżakowania wysoko w górach, tj. w miejscach szczególnej kondensacji ultrafioletu. W takich miejscach, przy dłuższym nasłonecznieniu łatwo dochodzi do dotkliwych poparzeń, zaś w czasie upalnego lata – dodatkowo do groźnego udaru słonecznego.

Jeśli zaczynamy opalanie i jednocześnie się kąpiemy (lub często chłodzimy się tuszem pod prysznicem) – to jak najszybciej wytrzyjmy skórę z wody. Kropelki wody na skórze działają jak soczewki skupiające promieniowanie UV!

Uwaga! Nie wolno się opalać niemowlętom i dzieciom do 2-go roku życia!
Niemowlęta nie powinny przebywać w pełnym słońcu, a jedynie w cieniu i półcieniu ( najlepiej pod parasolem). Dzieci ok. 2 roku życia mogą już trochę „plażować” o ile są szczelnie posmarowane kremem z filtrem ochronnym o odpowiedniej protekcji i mają na głowie przewiewną i odbijającą promienie czapeczkę. Czas pobytu na słońcu nie powinien jednak przekraczać jednorazowo 30 minut. Potem należy je zabrać, aby odpoczęły w cieniu i dostały coś do picia. Inaczej może dojść do niebezpiecznego cieplnego udaru słonecznego.

Szczególnie ważne jest zabezpieczanie się przed promieniem ultrafioletowym (UV) .
Promieniowanie ultrafioletowe słońca powoduje groźne oparzenia (1 i 2 stopnia). Ponadto uaktywnia specyficzne czynniki hormonalne powodujące nadaktywność komórek wytwarzających melaninę. Ten proces powoduje rozrost znamion barnikowych i obarczany jest odpowiedzialnością za inicjację czerniaka skóry. a nawet przemieszczanie się do miejsc nie wystawionych na działanie słońca. Dlatego czerniak- złośliwy nowotwór skóry może niekiedy także pojawić się na podbiciu stopy; (np. na pięcie, czy w okolicach palców stopy). Podstawowym zabezpieczeniem przed słonecznym promieniowaniem UV są filtry ochronne na skórę.

JAK DOBRAĆ FILTR OCHRONNY NA SKÓRĘ?

Im lepsza ochrona przed ultrafilotem – tym zdrowiej dla skóry!
Kupujmy filtry chroniące przez słońcem skórę najnowszych generacji! Głównie te, które odbijają promienie UV jak lustro, a promieniowanie nie odbite neutralizują chemicznie. Trzeba bowiem wiedzieć, że część filtrów chroni tylko przed promieniami UV-B, co jest niezwykle ważne, lecz niewystarczające! Dzięki takiej połowicznej ochronie unikamy podrażnień i oparzeń skóry. Nie zabezpiecza to nas jednak przed promieniami UV-A, które powodują zmarszczki i inne objawy przyśpieszonego starzenia się skóry oraz inicjują raka skóry. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w kremy z jednoczesną ochroną przed UV-B i UV-A. Nie zaszkodzi, a pomoże skórze jeśli kremy te zawierają witaminy E, C, A , selen, cynk, itp. substancje, które przeciwdziałają powstającym w czasie opalania się wolnym rodnikom oraz regenerują skórę.







Zobacz podobne artykuły


Jak się bezpiecznie opalać

Słońce, plaża, szum morskich fal...tak często wyobrażamy sobie idealny wypoczynek. Gdy dodamy jeszcze pięknie opaloną skórę, do szczęścia nie zabraknie nam już nic. Ale ładnie wyglądająca opalona skóra to tylko skóra zdrowa. Zatem – jak się opalić a nie spalić? Odpowiedź jest naprawdę prosta: rozsądnie i z umiarem.

Zapoznaj się ze słonecznym BHP aby uniknąć przykrych i niekiedy bolesnych niespodzianek. Zrób wszystko by przebywanie na słońcu stało się tylko przyjemnością.

...
czytaj wiecej
SOS na upały
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "SOS na upały", która ma edukować społeczeństwo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w czasie upałów oraz informować o sposobach ochrony przed ich negatywnymi skutkami - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej