Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 10 lipiec 2009 źródło: Literatura medyczna




Jakie substancje wykorzystuje się do filtrów „lustrzanych” – odbijających promienie?
dwutlenek tytanu (TiO2),
• tlenek cynku
Związki w/w chronią przed UV-B oraz przed częścią widma UV-A.

Popularne substancje filtrów chemicznych pochłaniających promieniowanie to:
• oktokrylen - chroni przed UV-B
• trisiloxan drometrizolu i jego pochodne - chroni przed UV-B i UV-A, spotykany pod handlowymi nazwami silatrisol
• butyl methoxydibenzoylomethane (Parsol 1789 ) - czyli avobenzon, który jest obecnie jednym z nielicznych związków chroniących przed promieniowaniem UV-A .

Kłopot z nietrwałością filtrów i najnowsze propozycje naukowców
Okazało się, że efektywność przeciwsłoneczna niektórych substancji chemicznych będących filtrami może ulegać obniżeniu w czasie opalania się. Wynika to ze stopniowego niszczenia przez promieniowanie UV struktury chemicznej filtru. Naukowcy znaleźli substancje bardziej fotostabilne, które nie kumulują energii UV-A i dzięki temu są dłużej trwalsze i efektywne. Przykładem takiej substancji jest Mexoryl. Po drugie w formule kosmetyku stosuje się kilka filtrów jednocześnie, dzieki temu energia pochłonięta przez filtr UV-A zostaje częściowo przekazana na inny filtr z rodzaju UV-B, dzięki temu filtr UV-A zostaje ochroniony przed rozkładem. Dopiero użycie kilku filtrów w jednym kosmetyku (zarówno fizycznych jaki i chemicznych) daje skórze odpowiednią ochronę. Najczęściej stosuje się kilka filtrów chemicznych i jeden filtr fizyczny.

Preferowany kompleks filtrów
W związku z możliwością fotodegradacji filtru w czasie emisji promieniowania UV oraz jeszcze innymi względami, najskuteczniejszymi kremami do opalania są te, które zawierają mieszankę kilku różnych filtrów, najlepiej zarówno mineralnych jak i chemicznych. Mamy wtedy pewność, że preparat będzie efektywnie działał przez dłuższy czas. Obecnym standardem jakości osłony przed promieniowaniem UV jest zastosowanie kilka związków jako filtrów absorbujących i fizycznych. Uważa się, że tylko taka kompleksowa osłona może zapewnić skórze skuteczną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Filtry sprzyjają zdrowiu skóry
Warto pdkreslić, że stosowanie nowoczesnych filrtów nie przeszkadza syntezie cennej witaminy D 3, która zapobiega krzywicy kości u dzieci, a u dorosłych osteoporozie.

Uwaga na objawy niepożądane stosowania filtrów
Rzadką, ale dotkliwą niedogodnością są działania niepożądane filtrów. Chodzi tu przede wszystkim o filtry chemiczne. Substancje chemiczne pełniącymi rolę filtrów mogą uczulać lub podrażniać skórę. Objawia się to w postaci swędzenia, pieczenia lub szczypania skóry. Niestety możliwa jest także reakcja fotouczulająca. Reakcja fotouczulająca z udziałem filtru objawia się zawsze pieczeniem czy szczypaniem skóry, może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub drobna wysypka. Aczkolwiek po wycofaniu substancji o nazwie PABA zagrożenie fotouczulanie jest bardzo rzadkie. Pewnym zagrożeniem są jeszcze substancje z rodzaju benzofenonów.









Zobacz podobne artykuły


Jak się bezpiecznie opalać

Słońce, plaża, szum morskich fal...tak często wyobrażamy sobie idealny wypoczynek. Gdy dodamy jeszcze pięknie opaloną skórę, do szczęścia nie zabraknie nam już nic. Ale ładnie wyglądająca opalona skóra to tylko skóra zdrowa. Zatem – jak się opalić a nie spalić? Odpowiedź jest naprawdę prosta: rozsądnie i z umiarem.

Zapoznaj się ze słonecznym BHP aby uniknąć przykrych i niekiedy bolesnych niespodzianek. Zrób wszystko by przebywanie na słońcu stało się tylko przyjemnością.

...
czytaj wiecej
SOS na upały
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "SOS na upały", która ma edukować społeczeństwo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w czasie upałów oraz informować o sposobach ochrony przed ich negatywnymi skutkami - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej