Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 10 lipiec 2009 źródło: Literatura medyczna




Ogólne wskazówki nt. stosowania filtrów przeciwsłonecznych
• posmaruj się kremem z filtrem ochronnym na 20-30 minut przed wyjściem na słońce – krem musi mieć czas na wniknięcie w skórę, by ją chronić oraz powtarzaj smarowanie kremem co dwie godziny;
• kąpiąc się, stosuj filtry wodoodporne, czyli takie, które chronią przed słońcem także w wodzie (na głębokość jednego metra dociera 50 % promieni UV-B i 77 % UV-A);
• w tropiku zabezpiecz gęstym filtrem o najwyższej protekcji miejsca wrażliwe - uszy, nos, ramiona, miejsca pod kolanami; zaś usta posmaruj ochronną pomadką z filtrem.

SYMBOLIKA I NUMERACJA FILTRU PRZECIWSŁONECZNEGO

Co oznaczają skróty na filtrach: SPF, PPD, IPD ?
Skróty te na kosmetykach z filtrami, oznaczają – jak długo można po ich zastosowaniu bezpiecznie przebywać na słońcu. Skala ta wynika głównie z osłony przed najgroźniejszym dla skóry promieniowaniem UV-B.

SPF – to faktor określający poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym UV-B.
Numer tego faktora określa - jak długo możemy się bezpiecznie opalać w ciągu 1 dnia. W dużym uproszczeniu oznacza on, że jeżeli bez filtra u osoby o danej karnacji bolesny rumień pojawi się już po 30 minutach, to po zastosowaniu filtra z numerem SPF = 10 - czas ten wydłuży się dziesięciokrotnie! ( 10 x 30 minut = 300 minut!). Innymi słowy - rumień posłoneczny po zastosowaniu osłony na skórę nie powinien pojawić się podczas przebywania na słońcu aż przez 5 godzin!

Trzeba jednak wziąć poprawkę na niedoskonałość filtrów…
Słowem - nie można w 100% bezpiecznie opalać się na słońcu przez całe 5 godzin! Po pierwsze następuje bowiem niekontrolowane zużycie się filtra. Ponadto zagrożeniem dla filtra jest np. kąpiel wodna która go częściowo zmywa ze skóry, czy otarcie się o piasek, itp. Dlatego należy powtarzać smarowanie kremem co dwie-trzy godziny.







Zobacz podobne artykuły


Jak się bezpiecznie opalać

Słońce, plaża, szum morskich fal...tak często wyobrażamy sobie idealny wypoczynek. Gdy dodamy jeszcze pięknie opaloną skórę, do szczęścia nie zabraknie nam już nic. Ale ładnie wyglądająca opalona skóra to tylko skóra zdrowa. Zatem – jak się opalić a nie spalić? Odpowiedź jest naprawdę prosta: rozsądnie i z umiarem.

Zapoznaj się ze słonecznym BHP aby uniknąć przykrych i niekiedy bolesnych niespodzianek. Zrób wszystko by przebywanie na słońcu stało się tylko przyjemnością.

...
czytaj wiecej
SOS na upały
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "SOS na upały", która ma edukować społeczeństwo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w czasie upałów oraz informować o sposobach ochrony przed ich negatywnymi skutkami - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej