Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 10 lipiec 2009 źródło: Literatura medyczna



Oparzenie słoneczne 1 stopnia

Całodzienne opalanie się osoby o jasnej karnacji, bez odpowiedniej substancji osłonowej na skórze - może spowodować oparzenie 1 stopnia. Skóra jest wówczas zaczerwieniona, obrzęknięta, lokalnie ocieplona (o podwyższonej temperaturze). Rumieniowi skóry towarzyszy świąd, pieczenie, niekiedy bolesność. Leczenie polega na stosowaniu okładów z kwasu borowego, zimnych okładów (z wody czy lodu), maści chłodzących, środków regenerujących, środków nawilżająch i nawadniających skórę (D-pantenolu, lanoliny, kwas hialuronowego, itp.); środków lekko natłuszczających, itp. Przy lżejszych poparzeniach 1 stopnia możemy stosować również okłady ze zsiadłego mleka czy jogurtu, itp. (patrz dalej – pielęgnacja domowa).

Leczenie oparzeń lekami naturalnymi
W oparzeniach łagodnych, np. pierwszego stopnia (objawiających się głównie silnym zaczerwienieniem skóry i jej pieczeniem, niekiedy bąblami) korzystne jest stosowanie łagodnie działających ekstraktów roślinnych. Dotyczy to zwłaszcza delikatnej skóry dziecka. Przykładowo skutecznym środkiem hamujących powstawanie mediatorów zapalenia są popularne ekstrakty z cebuli i czosnku dostępne w aptece. (Np. EXTRALL, ALLIOGEL). Wykazują one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ekstrakty te nakładane na skórę w postaci maści, czy emulsji łagodzą stan zapalny i zapobiegają wystąpieniu bąbli i wysięków pooparzeniowym. Zaś w przypadku wystąpienia bąbli oparzeniowych i wysięków surowiczym – zapobiegają zakażeniom bakteryjnym. Ekstrakty tego typu posiadają odpowiednie podłoża, które uelastyczniają, nawilżają i natłuszczają skórę oraz wydłużają działanie ciał czynnych zawartych w wyciągu z cebuli, czy czosnku. Skraca to czas regeneracji skóry. Przykładowo w skład żelu ALLIOGEL wchodzi środek przyśpieszający ziarnikowanie skóry oraz O-beta-hydroksyloetylorutozyd. Substancje te nasilają pracę komórek odtwarzających naskórek.Toteż kilkudniowa kuracja łagodzi bolesny rumień skóry i znacznie przyśpiesza czas re­ge­ne­ra­cji uszkodzonego słońcem naskórka.

Popularny zestaw regenerująco-nawilżający skórę po słońcu: D-pantenol (prowitamina B5) i lanolina

Skutecznem środkiem regenerującym i nawilżającym skórę jest D-pantenol. Związek ten regeneruje naskórek po oparzeniu słonecznym – gdyż jest silnym stymulatorem wzrostu i odnowy zarówno komórek naskórka, jak i skóry właściwej. Ponadto pochłania wilgoć z otoczenia i zatrzymuje w skórze. D-pantenol posiada zdolność wnikania w głąb skóry (jak też włosów i paznokci). Nawilża dzięki temu intensywnie skórę, a ponieważ łatwo w nią wnika, sprawia, że staje się eleastyczna, gładka i miękka.

Dobrym dodatkiem do D-patenolu jest popularna lanolina. Ta naturalna substancja zwierzęca (tłuszcz z owczej wełny) - dobrze wnika przez naskórek i przyśpiesza jego regenerację poprzez ziarninowanie. Co więcej tworzy na powierzchni skóry film zmniejszający odparowywanie wody z naskórka. Skóra wchłaniając i magazynując dostarczoną w ten sposób odżywczą wodę wypełnia ubytki skóry uszkodzonej w czasie opalania. Popularnym preparatem, dostępnym bez recepty, który zawiera w/w składniki regenerujące i nawilżające jest Alantan.







Zobacz podobne artykuły


Jak się bezpiecznie opalać

Słońce, plaża, szum morskich fal...tak często wyobrażamy sobie idealny wypoczynek. Gdy dodamy jeszcze pięknie opaloną skórę, do szczęścia nie zabraknie nam już nic. Ale ładnie wyglądająca opalona skóra to tylko skóra zdrowa. Zatem – jak się opalić a nie spalić? Odpowiedź jest naprawdę prosta: rozsądnie i z umiarem.

Zapoznaj się ze słonecznym BHP aby uniknąć przykrych i niekiedy bolesnych niespodzianek. Zrób wszystko by przebywanie na słońcu stało się tylko przyjemnością.

...
czytaj wiecej
Jak dobrać filtr do opalania
Kiedy ze chcemy skorzystać z kąpieli słonecznej powinniśmy to czynić bardzo ostrożnie. Po zimie ?biała? skóra mieszkańców naszej szerokości geograficznej nie jest przygotowana do intensywnego wchłaniania promieniowania słonecznego. Zwykle brakuje jej swoistego fizjologicznego zahartowania, czyli odpowiedniego nasycenia barwnikiem ochronnym - melaniną....
czytaj wiecej
SOS na upały
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "SOS na upały", która ma edukować społeczeństwo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w czasie upałów oraz informować o sposobach ochrony przed ich negatywnymi skutkami - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej