Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Nowe metody leczenia


Nowa szczepionka przeciw grypie

zdjecie img
Nowy rodzaj szczepionki przeciw grypie, która jest bezpieczna, skuteczna i może być produkowana znacznie szybciej niż obecnie stosowane preparaty, opracowali naukowcy w ramach projektu badawczego FLUVACC. Wyniki swoich badań przedstawili w czwartek w Pradze na zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji "Research Connection 2009"....
czytaj wiecej

Benfotiamina kontra ślepota

zdjecie img
Pochodna witaminy B1, benfotiamina, może stanowić efektywną formę leczenia zapalenia błony naczyniowej oka, które jest jedną z głównych przyczyn ślepoty - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Investigative Ophthalmology and Visual Science"....
czytaj wiecej

W Białymstoku zbadają zjawisko insulinooporności

zdjecie img
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chcą odkryć prosty marker pozwalający określić u pacjentów predyspozycję do zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 20 i więcej lat. Badania sfinansowane zostaną z unijnej dotacji, w kwocie ponad 20 mln zł. Unijne środki pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka....
czytaj wiecej


Gen odpowiedzialny za alergie skórne

zdjecie img
Wariant genu silnie związany z ryzykiem atopowego zapalenia skóry zidentyfikowali naukowcy niemieccy w badaniach prowadzonych w Polsce, Czechach oraz Niemczech. Informację na ten temat podaje pismo "Nature Genetics". Statystyki wskazują, że coraz więcej osób cierpi na atopowe zapalenie skóry kiedyś określane częściej jako egzema....
czytaj wiecej

Ślina kleszcza lekiem na miastenię

zdjecie img
Białko zawarte w ślinie kleszczy może pomóc w leczeniu poważnej choroby autoimmunologicznej- miastenii - informuje pismo "Annals of Neurology". Miastenia (myasthenia gravis) to przewlekła choroba nerwowo- mięśniowa, w której z powodu niewłaściwego działania układu immunologicznego mięśnie szkieletowe pacjentów stają się słabe.
...
czytaj wiecej

Nowy lek przeciwlękowy

zdjecie img
Lęk, choć podobny do strachu, w odróżnieniu od niego, występuje bez konkretnej przyczyny. To element wielu chorób, m.in. depresji, nerwic czy schizofrenii. Stosowane obecnie leki łagodzą objawy lęku, ale mogą powodować także wiele skutków ubocznych dla stosujących je pacjentów - mówi farmakolog Katarzyna Stachowicz z Zakładu Neurobiologii Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
...
czytaj wiecej


Poznańscy kardiochirurdzy opracowali nową metodę leczenia zastawek serca

zdjecie img
Kardiochirurdzy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali nową metodę leczenia zastawki dwudzielnej serca. Metoda polega na modyfikacji tkanki płatka przedniego zastawki dwudzielnej z jednoczesną zmianą kształtu pierścienia tej zastawki.
...
czytaj wiecej

Kisspeptyna - hormon, który wyleczy bezpłodność

zdjecie img
Hormon o wdzięcznej nazwie kisspeptyna pomaga przywrócić płodność kobietom z niskim poziomem hormonów płciowych - ogłosili naukowcy z Londynu podczas Spotkania Związku Endokrynologów w Harrogate w Wielkiej Brytanii.
...
czytaj wiecej

Wszczepienny defibrylator serca

zdjecie img
O konieczności skuteczniejszego rozpoznawania przez lekarzy, przede wszystkim rodzinnych, zagrożenia nagłym zgonem sercowym u pacjentów i zapobiegania mu przez wszczepianie defibrylatora serca dyskutowali kardiolodzy w Łodzi.
...
czytaj wiecej