Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Poznańscy kardiochirurdzy opracowali nową metodę leczenia zastawek serca

data dodania artykułu: 20 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Kardiochirurdzy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali nową metodę leczenia zastawki dwudzielnej serca. Metoda polega na modyfikacji tkanki płatka przedniego zastawki dwudzielnej z jednoczesną zmianą kształtu pierścienia tej zastawki.


W najbliższym czasie szczegóły naukowe opublikowane zostaną w specjalistycznej prasie - poinformował szef zespołu lekarzy prof. Michał Wojtalik z Kliniki kardiochirurgii Dziecięcej UMP.

"Przeprowadziliśmy już eksperymenty na sercach świńskich, a także trzy zabiegi na świniach żywych - metoda jest skuteczna -zabieg nie zakłóca przepływu krwi w sercu" - powiedział PAP prof. Wojtalik.

Według prof. Wojtalika, nie jest to żadne przełomowe odkrycie, ale kolejne cenne narzędzie, które pomoże chirurgom w leczeniu chorób zastawki dwudzielnej serca.

"Teraz coraz częściej chore zastawki się naprawia, a nie zastępuje sztuczną protezą" - powiedział Wojtalik.

Opracowanie nowej metody było możliwe dzięki współpracy kardiochirurgów z Katedrą Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i wsparciu Stowarzyszenia "Nasze Serce".

Choroby zastawki serca to grupa chorób polegających na uszkodzeniu zastawek serca w postaci ich zwężenia lub nieszczelności. Zastawka może jednocześnie być zwężona i nieszczelna, także choroba może dotyczyć kilku zastawek jednocześnie (w sercu są cztery zastawki). Wady zastawek serca mogą być wrodzone, lub powodowane przez różne choroby.

Choroba ta może prowadzić do znacznego upośledzenia sprawności i może wiązać się z koniecznością ograniczenia aktywności chorego. Choroba może prowadzić do przedwczesnej śmierci, najczęściej w wyniku gwałtownego zaostrzenia niewydolności serca lub zaburzeń rymu serca








Zobacz podobne artykuły


Wszczepienny defibrylator serca
O konieczności skuteczniejszego rozpoznawania przez lekarzy, przede wszystkim rodzinnych, zagrożenia nagłym zgonem sercowym u pacjentów i zapobiegania mu przez wszczepianie defibrylatora serca dyskutowali kardiolodzy w Łodzi.
...
czytaj wiecej
Chipsy szkodzą sercu
Regularne spożywanie chipsów ziemniaczanych znacznie zwiększa ryzyko choroby serca - wykazali polscy naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia pod kierunkiem prof. Marka Naruszewicza....
czytaj wiecej