Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 30 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Białko zawarte w ślinie kleszczy może pomóc w leczeniu poważnej choroby autoimmunologicznej- miastenii - informuje pismo "Annals of Neurology". Miastenia (myasthenia gravis) to przewlekła choroba nerwowo- mięśniowa, w której z powodu niewłaściwego działania układu immunologicznego mięśnie szkieletowe pacjentów stają się słabe.


Pojawiają się trudności z mówieniem, żuciem i połykaniem, zaburzenia wzroku, a w końcu może dojść do porażenia mięśni oddechowych. Jeśli pacjent nie zostanie wówczas podłączony do respiratora, umiera. Na miastenię choruje od 400 do 600 osób na milion.

Dotychczasowe metody leczenia mają ograniczoną skuteczność, w dodatku powodują poważne skutki uboczne. Na przykład kortykosteroidy sprzyjają nadwadze, osteoporozie, jaskrze i cukrzycy. Z kolei dożylne podawanie immunoglobulin czy plazmafereza są kosztowne, a w nielicznych przypadkach mogą prowadzić do infekcji, zawału serca czy udaru mózgu.

Ponieważ w miastenii przyczyną problemów jest nieprawidłowe działanie części układu immunologicznego, tak zwanego układu dopełniacza, zespół Henry'ego Kaminskiego z Saint Louis University zastosował inhibitory dopełniacza, czyli substancje hamujące jego działanie. Takim właśnie inhibitorem jest białko rEV756, występujące w ślinie kleszczy. Dzięki niemu ukąszenie kleszcza nie powoduje burzliwej reakcji immunologicznej.

Badania na szczurach chorujących na miastenię wykazały, że pod wpływem rEV756 ich stan uległ wyraźnej poprawie - zwierzęta były sprawniejsze i chudsze. Być może rEV756 sprawdzi się także w innych chorobach związanych z układem dopełniacza - na przykład chorobie Alzheimera, udarze czy reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Zobacz podobne artykuły


Światło wyjaśnia zagadki choroby Parkinsona
Światło i światłoczułe białka z wodorostów mogą pomóc w lepszym poznaniu i leczeniu choroby Parkinsona oraz innych chorób neurologicznych - informuje "New Scientist". Od pewnego czasu w leczeniu choroby Parkinsona stosuje się głęboką stymulację mózgu za pomocą wprowadzonych do niego elektrod. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób działa ta terapia - a tym bardziej, dlaczego u połowy pacjentów w ogóle nie działa.
...
czytaj wiecej
Poznańscy kardiochirurdzy opracowali nową metodę leczenia zastawek serca
Kardiochirurdzy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali nową metodę leczenia zastawki dwudzielnej serca. Metoda polega na modyfikacji tkanki płatka przedniego zastawki dwudzielnej z jednoczesną zmianą kształtu pierścienia tej zastawki.
...
czytaj wiecej