Z reguły bóle brzucha, które powracają, związane są z długotrwałymi zaburzeniami trawienia i można się z nimi uporać stosując przepisane przez lekarza leki. W wielu przypadkach należy również zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli odczuwasz nawracające bóle brzucha to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, w celu wyeliminowania możliwości wystąpienia groźnego schorzenia żołądka, jelit lub innych narządów.
Przepuklina rozworu przełykowego może być przyczyną zwracania pokarmów i wypływu kwasów żołądkowych do przełyku. Może także wywoływać ból, zwany ZGAGĄ. Dolegliwość ta spowodowana jest przez wysunięcie się części żołądka przez otwór w przeponie, najczęściej występuje przy nadwadze lub w ostatnich miesiącach ciąży. Zgłoś się do lekarza.
Postępowanie: Jeżeli masz nadwagę, lekarz prawdopodownie zaleci ci dietę, mającą pomóc w schudnięciu. Może doradzić unikanie tytoniu napojów alkoholowych na czas przeprowadzania kuracji. Lekarz może przepisać lek neutralizujący działanie kwasów żołądkowych. Zaleci unikanie schylania się i noszenia pasków i ciasnej, opinającej okolice brzucha odzieży.
Prawdopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest ZAPALENIE ŻOŁĄDKA, czyli stan zapalny błon śluzowych wyścielających ściany żołądka.
Sposoby domowe: Staraj się nie jeść pokarmów stałych do momentu ustąpienia mdłości i/lub wymiotów. Pij dużo czystych napojów bezalkoholowych w małych dawkach. Ogranicz lub zaniechaj całkowicie palenie tytoniu. Pod żadnym pozorem nie zażywaj aspiryny. Możesz zakupić jeden z ogólnodostępnych środków łagodzących działanie kwasów żołądkowych w celu zlikwidowania bólu. Jeżeli jednak twój stan nie poprawi się po około 24 godzinach, zgłoś się do lekarza.
Prawdopodobnie przyczyną bólu są KAMIENIE ŻÓŁCIOWE występujące w przewodzie łączącym woreczek żółciowy z przewodem pokarmowym. Jeżeli wystąpiły nudności i wymioty, zasięgnij opinii lekarza.
Postępowanie: Jeżeli ból jest bardzo mocny i intensywny lekarz może dać ci zastrzyk uśmierzający ból i zalecić hospitalizację. Prawdopodobnie zaleci przeprowadzenie specjalistycznych badań (cholecystografii, badania ultrasonograficznego) woreczka żółciowego. W razie potwierdzenia diagnozy lekarz zaleci unikanie spożywania tłustych potraw i prawdopodobnie przepisze środek rozkurczowy lub paracetamol w celu zlikwidowania bólu. Jeżeli objawy będą się utrzymywać potrzebna prawdopodobnie będzie operacja usunięcia woreczka żółciowego i oczyszczenia przewodu łączącego przewód pokarmowy z woreczkiem żółciowym z kamieni. Niekiedy możliwe jest zastosowanie leków rozpuszczający kamienie.
Prawdopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest WRZÓD ŻOŁĄDKA lub DWUNASTNICY. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz może udzielić informacji jak postępować i zapisać leki wspomagające leczenie się wrzodu. Może skierować na badania (endoskopia, kontrastowe prześwietlenie przewodu pokarmowego), w celu dokładnego zlokalizowania wrzodu. Prawdopodobnie zaleci spokój, unikanie palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych. Może przepisać leki neutralizujące działanie kwasów żołądkowych.
Prawdopodobnie przyczyną takich dolegliwości jest INFEKCJA JAJOWODÓW. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie przez pochwę i pobierze próbkę wydzieliny do analizy. W celu likwidacji bólu może zalecić zażywanie rozpuszczalnej aspiryny lub paracetamolu. Możliwe, że zapisze antybiotyk, aby powstrzymać rozwijanie się infekcji. W poważnych przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja.
W okresie ciąży mogą pojawiać się okresowe zaciśnięcia mięśni okołomacicznych, zwane skurczami Braxtona Hicksa. Powodują one twardnienie i napięcie brzucha, trwające około 30s. Z reguły takie skurcze nie wywołują właściwego bólu. Zgłoś się do lekarza jeżeli skurczom towarzyszy krawawienie z pochwy lub ból. W późnym okresie ciąży wzrost częstotliwości takich skurczy może zwiastować początek porodu.
Przyczyna twoich dolegliwości jest nieznana.
Zasięgnij możliwie szybko porady medycznej.
Bóle w dole brzucha i biegunkę mogą wywołać CHOROBA CROHNA (rozsiane zapalenie jelit) lub WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE OKRĘŻNICY (zapalenie i owrzodzenie jelita grubego). Zasięgnij porady lekarza niezwłocznie jeżeli w kale pojawią się ślady krwi.
Postępowanie: Prawdopodobnie potrzebna będzie hospitalizacja i przeprowadzenie badań specjalistycznych (kontrastowe prześwietlenie przewodu pokarmowego, wziernikowanie esicy, analiza kału). Lekarz prawdopodobnie zaleci jakąś lekką dietę i poda seri leków przeciwzapalnych.
Prawdopodobnie przyczyną takich dolegliwości u ciebie może być NIEŻYT KURCZOWY JELIT lub ZAPALENIE UCHYŁKA, przy którym na ścianie jelita grubego pojawiają się obrzęki. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia RAKA JELITA.
Postępowanie: Lekarz może zalecić przeprowadzenie specjalistycznych badań (prześwietlenie kontrastowe, endoskopia). Długotrwałe leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniej diety. Możliwe, że dostaniesz leki usuwające objawy.
Przyczyną takiego bolu może być PRZEPUKLINA. Zasięgnij niezwłocznie porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz przeprowadzi prawdopodobnie badania w celu potwierdzenia diagnozy. Jeżeli okaże się, że masz przepuklinę potrzebne będzie operacyjne zamknięcie powłok brzusznych.