Kamica żółciowa
opis, objawy
Ból w górnej części brzucha. W późniejszej fazie może on być połączony z wymiotami, poceniem się, zawrotami głowy, gorączką, dreszczami. Chroba pojawia się zwykle po 30 roku życia.
Kamica żółciowa
przyczyny zachorowania
Zaburzenia metabolizmu (przemiany materii) w wątrobie mogą prowadzić do powstania kamieni (żółciowych) z cholesterolu lub wapnia. Zatykają one ujście pęcherzyka żółciowego, co powoduje dolegliwości. Częstą przyczyną jest nadwaga, a także choroby: cukrzyca, marskość wątroby.
Kamica żółciowa
ryzyko zachorowania
Jest to jedna z częstych chorób. Częściej spotyka się ją u kobiet, ale u mężczyzn też nie należy do rzadkości.
Kamica żółciowa
następstwa i powikłania
Ewentualne powikłania to: żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wtórnego uszkodzenia wątroby, zapalenia trzustki, niedrożności jelita. Może nawet wystąpić nowotwór pęcherzyka żółciowego.
Kamica żółciowa
jak zapobiegać
Zwalczanie i unikanie otyłości.
Kamica żółciowa
wizyta u lekarza
Przy powtarzających się objawach.
Kamica żółciowa
jak można sobie pomóc
W razie napadu ostrych dolegliwości: stosować okłady na górne części brzucha, pić powoli wodę. Skontaktować się z lekarzem.
Kamica żółciowa
jak się leczy
Kamienie żółciowe można zwalczać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest operacja - podczas niej pęcherzyk żółciowy jest w całości usuwany, lub usuwa się kamienie z przewodów żółciowych pęcherzyka. Jeśli jest to możliwe stosuje się zabieg kruszenia kamieni przy użyciu fal dźwiękowych, wtedy operacja nie jest konieczna. Leki stosuje się tylko wtedy, gdy inne sposoby leczenia nie są możliwe, kuracja ta trwa bardzo długo.