Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Kamica żółciowa


opis, objawy

Ból w górnej części brzucha. W późniejszej fazie może on być połączony z wymiotami, poceniem się, zawrotami głowy, gorączką, dreszczami. Chroba pojawia się zwykle po 30 roku życia.

Kamica żółciowa


przyczyny zachorowania

Zaburzenia metabolizmu (przemiany materii) w wątrobie mogą prowadzić do powstania kamieni (żółciowych) z cholesterolu lub wapnia. Zatykają one ujście pęcherzyka żółciowego, co powoduje dolegliwości. Częstą przyczyną jest nadwaga, a także choroby: cukrzyca, marskość wątroby.

Kamica żółciowa


ryzyko zachorowania

Jest to jedna z częstych chorób. Częściej spotyka się ją u kobiet, ale u mężczyzn też nie należy do rzadkości.

Kamica żółciowa


następstwa i powikłania

Ewentualne powikłania to: żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wtórnego uszkodzenia wątroby, zapalenia trzustki, niedrożności jelita. Może nawet wystąpić nowotwór pęcherzyka żółciowego.

Kamica żółciowa


jak zapobiegać

Zwalczanie i unikanie otyłości.

Kamica żółciowa


wizyta u lekarza

Przy powtarzających się objawach.

Kamica żółciowa


jak można sobie pomóc

W razie napadu ostrych dolegliwości: stosować okłady na górne części brzucha, pić powoli wodę. Skontaktować się z lekarzem.

Kamica żółciowa


jak się leczy

Kamienie żółciowe można zwalczać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest operacja - podczas niej pęcherzyk żółciowy jest w całości usuwany, lub usuwa się kamienie z przewodów żółciowych pęcherzyka. Jeśli jest to możliwe stosuje się zabieg kruszenia kamieni przy użyciu fal dźwiękowych, wtedy operacja nie jest konieczna. Leki stosuje się tylko wtedy, gdy inne sposoby leczenia nie są możliwe, kuracja ta trwa bardzo długo.


Zobacz także:

zapraszamy na forum