Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Panendoskopia


informacje podstawowe

Panendoskopia - badanie pozwalające obejrzeć śluzówkę żołądka, odźwiernika i dwunastnicy.

Panendoskopia


w jakim celu jest robione?

Gdy podejrzewa się raka żołądka lub dwunastnicy lub obecność ciała obcego, zapalenie śluzówki żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Panendoskopia


jak się przygotować?

Badanie robi się na czczo. Badającemu należy zgłosić nosicielstwo chorób zakaźnych, choroby psychiczne, utrudnienie połykania. Przed panendoskopią należy wykonać profilaktycznie badania ogólne w celu wykluczenia przeciwskazań. Należy również sprawdzić krzepliwość krwi. Prześwietlenie przed badaniem potrzebne jest w wyjątkowych przypadkach - robi się na zlecenie lekarza.

Panendoskopia


jak się wykonuje?

Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wskazane jest również podanie środka uspokajającego. Badający wprowadza fiberoskop przez usta pacjenta umieszczając pomiędzy jego zębami ustnik z tworzywa sztucznego, który pacjent powinien trzymać zębami do końca badania. Podczas całego badania pacjent nie powinien połykać śliny, która spływa swobodnie do miseczki ustawionej poniżej ust. Po zakończeniu oglądania badający (endoskopista) wyjmuje fiberoskop a następnie ustnik.

Panendoskopia


co po badaniu?

Nie ma specjalnych zaleceń.

Panendoskopia


ewentualne powikłania

Po badaniu może również występować ból gardła.

Zobacz także badania w kategorii


Badania układu trawiennego

zapraszamy na forum