Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Ezofagoskopia


informacje podstawowe

Ezofagoskopia - wziernikowanie przełyku

Ezofagoskopia


w jakim celu jest robione?

Zaburzenia połykania, podejrzenie żylaków przełyku, podejrzenie obecności ciał obcych lub ich obecność.

Ezofagoskopia


jak się przygotować?

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Przed badaniem nie należy jeść i pić przez co najmniej 6 godzin. Badającemu należy zgłosić nosicielstwo chorób zakaźnych, choroby psychiczne, utrudnienie połykania.

Ezofagoskopia


jak się wykonuje?

Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wskazane jest również podanie środka uspokajającego. Badający wprowadza fiberoskop przez usta pacjenta umieszczając pomiędzy jego zębami ustnik z tworzywa sztucznego, który pacjent powinien trzymać zębami do końca badania. Podczas całego badania pacjent nie powinien połykać śliny, która spływa swobodnie do miseczki ustawionej poniżej ust. Po zakończeniu oglądania badający (endoskopista) wyjmuje fiberoskop a następnie ustnik.

Ezofagoskopia


co po badaniu?

Zalecane jest niespożywanie napojów i posiłków do czasu utrzymywania się znieczulenia tylnej ściany gardła (zwykle do kilkunastu minut po badaniu).

Ezofagoskopia


ewentualne powikłania

Występują bardzo rzadko (wyjątkowo (!) może nastąpić przebicie przewodu pokarmowego). Zdarza się, że pacjenci obawiają się zakażenia wirusem zapalenia wątroby lub HIV.

Zobacz także badania w kategorii


Badania układu trawiennego

zapraszamy na forum