Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Rektoskopia


informacje podstawowe

Rektoskopia - wziernikowanie kanału odbytu i odbytnicy. Sigmoidoskopia - wziernikowanie końcowego odcinka jelita grubego z esicą włącznie.

Rektoskopia


w jakim celu jest robione?

Ocena stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego, usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia, pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Wskazane przy występowaniu bóli odbytu i podbrzusza, guzów w odbycie, krwawienia,

Rektoskopia


jak się przygotować?

Przed badaniem zalecane jest wykonanie badania per rectum (badania przez odbytnicę). Zwykle do badania należy przygotować się przez wykonanie doodbytniczego wlewu oczyszczającego z 1 litra ciepłej wody (o temperaturze 25° - 30° C) lub roztworu zaleconego przez lekarza.

Rektoskopia


jak się wykonuje?

Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wskazane jest również podanie środka uspokajającego. Badanie rozpoczyna się obejrzeniem okolicy odbytu pacjenta i badaniem per rectum. Następnie badający wprowadza posmarowaną żelem znieczulającym końcówkę rektoskopu na głębokość około 5 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Dopiero potem, po wyjęciu z rektoskopu obturatora (łagodnie zakończonej zatyczki), umożliwiającego swoim kształtem lekkie wprowadzenie przyrządu przez strefę zwieraczy odbytu, prowadzi dalsze obserwacje.

Rektoskopia


co po badaniu?

Nie ma specjalnych zaleceń.

Rektoskopia


ewentualne powikłania

Badanie na ogół jest bezpieczne. Niezmiernie rzadko może się zdarzyć przebicie ściany jelita. Rzadko występuje niewielkie krwawienie, które zwykle ustępuje samoistnie.

Zobacz także badania w kategorii


Badania układu trawiennego

zapraszamy na forum