Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Wrzody dwunastnicy


opis, objawy

Występujące na czczo, w nocy lub dwie godziny po posiłkach bóle o charakterze przewiercania, przecinania, kłucia, zlokalizowane między pępkiem a środkiem prawego łuku żebrowego; wymioty; brak apetytu.

Wrzody dwunastnicy


przyczyny zachorowania

Zakażenie bakteryjne, wrodzona skłonność, zażywanie leków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym oraz leków przeciwreumatycznych, niektóre antybiotyki, ciężkie wypadki lub operacje.

Wrzody dwunastnicy


ryzyko zachorowania

Ryzyko wzrasta przy wykonywaniu ciężkiej pracy, pracy na akord, przy taśmie lub pracy zmianowej, przy nieregularnym odżywianiu, przy zatrudnieniu w zawodach związanych z transportem i komunikacją, pracy w zakładach chemicznych, przemyśle przetwórstwa metali oraz u operatorów maszyn zawodowo narażonych na substancje toksyczne. Po wygojeniu wrzodu ryzyko jego ponownego powstania wynosi 85% i jest znacznie wyższe u nałogowych palaczy tytoniu niż u osób niepalących.

Wrzody dwunastnicy


następstwa i powikłania

Zwżenie odźwiernika, utrata apetytu, spadek wagi; nieleczony wrzód może przebić ścianę dwunastnicy lub krwawić, co jest zagrożeniem dla życia.

Wrzody dwunastnicy


jak zapobiegać

Unikanie środków przeciwbólowych (chyba, że z przepisu lekarza); spożywanie z umiarem: kawy, herbaty, alkoholu, nikotyny i owoców cytrusowych. Unikanie stresu, lęku, konfliktów.

Wrzody dwunastnicy


wizyta u lekarza

Gdy uporczywie nawracają niejasnego charakteru bóle w nadbrzuszu i dolegliwości wymienione wcześniej.

Wrzody dwunastnicy


jak można sobie pomóc

Zaprzestać palenia tytoniu, nie pić wysokoprocentowych alkoholi (zwłaszcza na pusty żołądek), Herbatki z rumianku, melisy lub mięty mogą złagodzić bóle wrzodowe. Zastosowanie maceratu z siemienia lnianego lub wyciśniętego na zimno soku z surowej białej kapusty. Stosowanie wilgotnych okładów i ciepłych kompresów w miejscu występowania dolegliwości. Akupresura. Pełnowartościowa zróżnicowana dieta. Zmiana stylu i sytuacji życiowej, opanowanie technik relaksacyjnych.

Wrzody dwunastnicy


jak się leczy

Leczenie ma dwa cele: wygojenie wrzodu i zapobieganie jego nawrotom. Stosuje się środki hamujące wydzielanie kwasu, leki hamujące pompę protonową. Gdy nie można ich stosować alternatywą są środki osłaniające błonę śluzową, środki neutralizujące kwas. Leczenie operacyjne jest potrzebne w rzadkich przypadkach: krwawienie z wrzodu lub jego przedziurawienia, uporczywa nawrotność wrzodu.


Zobacz także:

zapraszamy na forum