Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Nudności i wymioty


opis, objawy

Niebolesne ale nieprzyjemne uczucie potrzeby zwymiotowania oraz wyrzucenie treści żołądka przez usta, w wyniku skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej.

Nudności i wymioty


przyczyny zachorowania

Zatrucia toksynami, lekami, spożycie zbyt dużej ilości alkoholu, nieświeżej żywności, zatrucia grzybami, choroby układu pokarmowego, choroby neurologiczne, choroby błędnika (w tym choroba lokomocyjna), choroby układu moczowego, choroby psychiczne, choroby metaboliczne, choroby układu wewnątrzwydalnmiczego, ciąża, silne bóle różnego pochodzenia, stres, lęk, nerwowowść.

Nudności i wymioty


ryzyko zachorowania

Nudności i wymioty mogą wystąpić u każdego, niezależnie od wieku i płci. Ryzyko wystąpienia jest większe u osób cierpiących na choroby wymienione w przyczynach.

Nudności i wymioty


następstwa i powikłania

Powtarzające się uporczywe wymioty mogą spowodować pęknięcie błony śluzowej na pograniczu przełyku i żołądka oraz krwotok z tego powodu. Długotrwałe wymioty doprowadzają odwodnienia organizmu, zaburzeń metabolicznych i elektrolitowych. W takim przypadku niezbędna jest hospitalizacja oraz podanie kroplówki.

Nudności i wymioty


jak zapobiegać

Nudnościom i wymiotom można zapobiegać, o ile zna się ich przyczynę, np. nietolerancja lub uczulenie na określone pokarmy będzie się wiązało z unikaniem ich. W przypadku choroby lokomocyjnej można przyjmować leki zapobiegające nudnościom i wymiotom w czasie podróży. Lekarz w określonych sytuacjach może także zalecić leki przeciwwymiotne.

Nudności i wymioty


wizyta u lekarza

Gdy: pojawiają się wymioty z biegunką u noworotków i/lub małych dzieci, z wymiotami występują zaburzenia świadomości, nudności i wymioty są połączone z silnymi bólami w okolicy wątroby lub wysoką gorączką, wymioty są z domieszką krwi, występują przez dłuższy okres czasu u osób straszych, gdy towarzyszy im nagły ból głowy bądź silne zawroty głowy, domowe sposoby leczenie nie skutkują, a wymioty trwają kilka dni.

Nudności i wymioty


jak można sobie pomóc

Wskazane jest położenie się lub wyjście na świeże powietrze, oszczędzanie żołądka po zwymiotowaniu (następny posiłek - co najmniej dwie godziny po odruchu wymiotnym), należy uzupełnić poziom płynów i soli mineralnych w organizmie, leki łagodzące odruch wymiotny mogą być stosowane przez krótki okres czasu.

Nudności i wymioty


jak się leczy

Leczenie będzie zależało od czynników, wywołujących nudności lub wymioty; być może lekarz przepisze lek łagodzący odruch wymiotne.


Zobacz także:

zapraszamy na forum