Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie wyrostka robaczkowego


opis, objawy

Wyrostek robaczkowy może przybrać dwie postacie. Ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i Przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego. W niektórych opracowaniach neguje się występowanie Przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego twierdząc, że jest to raczej objaw psychosomatyczny niż faktyczny problem z wyrostkiem. Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się nagłym bólem w prawej części brzucha. Ból nasila się podczas kaszlu, chodzenia lub nagłych ruchów. Równocześnie mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, wymioty i podwyższona temperatura. Często także występują zaparcia, wzdęcia i nieprzyjemny zapach z ust.

Zapalenie wyrostka robaczkowego


przyczyny zachorowania

Zapalenie wyrostka robaczkowego pojawia się w momencie zatkania wejścia wyrostka. Najczęściej zatkanie następuje poprzez zgromadzenie się stolca lub zagięcie. Sporadycznie może dojść do zatkania ciałami obcymi. W zatkanym wyrostku robaczkowym rozwija się zapalenie, które prowadzi do wytworzenia się ropnia.

Zapalenie wyrostka robaczkowego


ryzyko zachorowania

Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyka osoby młode (kilkunastoletnie i dwudziestoparoletnie).

Zapalenie wyrostka robaczkowego


następstwa i powikłania

Najczęstszym i groźnym powikłaniem w przypadku wyrostka robaczkowego jest zapalenie otrzewnej. Powstaje ono gdy dojdzie do sklepienia pętli jelitowych z jelitem ślepym. Powstające ropnie pękają i zakażenie w ciągu 24 godzin może przedostać się do otrzewnej. Powikłanie to najczęściej następuje w 4 dniu od wystąpienia pierwszych dolegliwości.

Zapalenie wyrostka robaczkowego


jak zapobiegać

Zapobieganie nie jest możliwe.

Zapalenie wyrostka robaczkowego


wizyta u lekarza

Do lekarza powinniśmy się udać natychmiast gdy występują objawy. Samodzielnie możemy rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego prostym badaniem: leżąc i mając wyprostowane nogi postarajmy się skręcić prawą nogę do wewnątrz. Przy występowaniu wyrostka nastąpi ból. Inny sposób to naciśnięcie prawej części brzucha i nagłe puszczenie ? jeśli jest odczuwalny ból to jest duże prawdopodobieństwo występowania wyrostka robaczkowego. W bardzo szybkim czasie należy udać się do lekarza jeśli bóle brzucha trwają kilka godzin i nie ustają lub gdy wymiotujemy treścią o zabarwieniu zielonkawym.

Zapalenie wyrostka robaczkowego


jak można sobie pomóc

Należy mieć na uwadze, że czeka nas zabieg w znieczuleniu ogólnym. Dlatego powinniśmy się powstrzymać od jedzenia i picia. Pragnienie można łagodzić mocząc usta. Należy pozostać w łóżku, przyłożyć worek z lodem do brzucha co złagodzi ból. Nie stosować leków przeciwbólowych.

Zapalenie wyrostka robaczkowego


jak się leczy

Niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Jeśli doszło do wytworzenia się ropnia najpierw zostanie nam założony dren, który pozwoli zejść ropie. Po kilku dniach będziemy gotowi do zabiegu. Jeśli lekarz uzna, że zabieg jest konieczny natychmiast powinniśmy bez obaw mu się poddać. Zapalenie wyrostka robaczkowego nie powinno nas zatrzymać w szpitalu na dłużej niż na kilka dni.


Zobacz także:

zapraszamy na forum