Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie żołądka


opis, objawy

Podczas zapalenia żołądka występuje silny ból w okolicach żołądka, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, nieprzyjemny zapach z ust oraz czujemy się mocno osłabieni. W zależności od przyczyn które wywołały zapalenie żołądka objawy mogą się różnić. Zazwyczaj objawy te występują kilka dni po czym zanikają.

Zapalenie żołądka


przyczyny zachorowania

Przyczyny zapalenia żołądka są dobrze zbadane i opisane w literaturze medycznej. Do najpopularniejszych należą spożycie zepsutych produktów skażonych laseczką jadu kiełbasianego, zakażenie wirusowe, spożycie trujących grzybów a także nadużywanie alkoholu, przyjmowanie leków drażniących błonę śluzową (przeciwbólowe, przeciwreumatyczne) oraz przedawkowanie niektórych leków (zawierających glikokokortykoidy, naparstnicę).

Zapalenie żołądka


ryzyko zachorowania

Przyjmowanie wyżej wymienionych leków i nadużywanie alkoholu znacznie podnosi ryzyko zachorowania na zapalenie żołądka

Zapalenie żołądka


następstwa i powikłania

Powikłania mogą być groźne. Najczęściej występuje krwawienie wynikające z uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W takiej sytuacji spotkamy się z wymiotami przypominającymi fusy kawy lub po prostu krwistymi wymiocinami. Jeśli dojdzie do zatrucia jadem kiełbasianym nieleczone prowadzi do zgonu.

Zapalenie żołądka


jak zapobiegać

Aby uniknąć zapalenia żołądka wystarczy wiedzieć co się spożywa. Należy unikać nadużywania alkoholu, absolutnie nie spożywać przeterminowanych i choćby w najmniejszym stopniu zepsutych pokarmów (jeśli tylko poczujemy nieprzyjemną woń jedzenia nie powinniśmy go spożywać), dokładnie sprawdzać zbierane grzyby i w razie niepewności odrzucić je.

Zapalenie żołądka


wizyta u lekarza

Przy podejrzeniu zatrucia jadem kiełbasianym (występuje nie tylko w kiełbasie, ale także w innych produktach pochodzenia rybnego i jarzynowego) natychmiast udać się bezpośrednio do szpitala. W przypadku pojawienia się krwawych wymiotów natychmiast udaj się do lekarza. W pozostałych przypadkach spróbuj sprowokować wymioty i zażyj środki przeczyszczające. Generalnie trzymaj się zasady, że jeśli nie znasz przyczyny dolegliwości ? udaj się do lekarza.

Zapalenie żołądka


jak można sobie pomóc

Dolegliwości żołądkowe ustępują samoistnie po jednym / dwóch dniach. Bóle i pozostałe dolegliwości złagodzi herbatka z rumianku lub mięty.

Zapalenie żołądka


jak się leczy

W większości przypadków leczenie jest zbyteczne, organizm radzi sobie z zapaleniem żołądka całkiem dobrze. Jednak jeśli objawy nie ustępują lub mamy podejrzenie dotyczące zatrucia wtedy leczenie podejmie lekarz.


Zobacz także:

zapraszamy na forum