Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Pokrzywka


opis, objawy

Bąbel pokrzywkowy przypomina zmiany na skórze po oparzeniu pokrzywą: jest płaski, odgraniczony stromym brzegiem, koloru różowego lub porcelanowobiałego, wielkości od kilku milimetrów do obejmujących duże powierzchnie skóry; może mieć różne kształty. Bablowi towarzyszy świąd.

Pokrzywka


przyczyny zachorowania

Przyczyn pokrzywki może być wiele. Może ona mieć podłoże immunologiczne (pokrzywka alergiczna) lub niealergiczne. Wśród czynników wyzwalających pokrzywkę wymienia się produkty spożywcze (np. ryby, kraby, ostrygi, egzotyczne owoce), związki chemiczne (konserwanty, ulepszacze), leki, ogniska zakażenia bakteryjnego i grzybiczego, pasożyty i inne. W powstawaniu pokrzywki przewlekłej oraz w jej utrzymywaniu się dużą rolę odgrywają takie czynniki jak chwiejność układu nerwowego, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego i utajone ogniska zakażenia (chore zęby, zatoki).

Pokrzywka


ryzyko zachorowania

Pokrzywka dotyczy około 20% populacji, w każdym wieku i okresie życia. Najczęściej na ostrą pokrzywkę cierpią dzieci i młodzież.

Pokrzywka


następstwa i powikłania

Zazwyczaj pokrzywka nie jest groźna, ale jeżeli towarzyszy jej obrzęk ust, gardła i występują trudności w oddychaniu lub przełykaniu, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Nieleczona prowadzi do stanów zagrażających życiu człowieka. Występuje możliwość wstrząsu anafilaktycznego.

Pokrzywka


jak zapobiegać

Unikanie spożywania pokarmów, na które się jest uczulonym, unikanie stosowania leków bez zgody i przepisu lekarza.

Pokrzywka


wizyta u lekarza

Niezwłocznie po stwierdzeniu omówionych wcześniej objawów i dolegliwości.

Pokrzywka


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Pokrzywka


jak się leczy

Lekami z wyboru są leki przeciwhistaminowe. Jeśli jednak choroba ma gwałtowny przebieg, ze spadkiem ciśnienia tętniczego lub dusznością, podaje się pozajelitowo preparaty kortykosteroidowe. Po ustąpieniu gwałtownych objawów przez kilka dni podaje się pacjentowi leki przeciwhistaminowe.


Zobacz także:

zapraszamy na forum