Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


opis, objawy

Czarne punkciki na skórze, grudki białe, czerwone krosty trądzikowe. W ciężkich przypadkach tworzą się guzkowate, zapalne ogniska w skórze, które mogą ropieć i pozostawiać blizny.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


przyczyny zachorowania

Przyjmuje się, że ważną rolę w powstawaniu trądziku odgrywa produkcja testosteronu w okresie dojrzeania. Schorzenie mogą wywołać leki (jod, brom, środki antyepileptyczne, barbiturany, lit, witaminy B6, B12, D2), zatrucie węglowodorem polichlorowym, dłuższa styczność ze smołą, dzięgciem, a także kremy ochronne złożone z dużej ilości tłustych składników.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


ryzyko zachorowania

W okresie dojrzewania występuje w różnych odmianach klinicznych u większości młodzieży, a 10% pacjentów wykazuje aktywne objawy choroby jeszcze między 30. a 40. rokiem życia. Sporadycznie trądzik dotyczyć może również osób w innym wieku.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


następstwa i powikłania

Dla osób młodych jest to przede wszystkim problem psychiczny i nieodpowiednio leczony może pozostawić ślady nie tylko na skórze, ale także w psychice człowieka. Nieprawidłowe leczenie stanów zapalnych może pozostawić na skórze trwałe blizny.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


jak zapobiegać

Zapobieganie jest niemożliwe.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


wizyta u lekarza

Gdy zabiegi stosowane w ramach samopomocy nie przynoszą efektów.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


jak można sobie pomóc

Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry, bezwzględny zakaz wyciskania pryszczy, usuwanie wągrów w gabinecie kosmetycznym, zalecane jest nasłonecznienie, bez przesadnego opalania się, unikanie nakładania makijażu.

Trądzik pospolity, Pryszcze, Wągry


jak się leczy

Prawie zawsze trądzik goi się po osiągnięciu przez pacjenta wieku dojrzałego. Celowe jest leczenie zewnętrzne kwasem witaminy A w postaci nalewki lub maści. Leczenie wewnętrzne należy rozpocząć dopiero, gdy terapia zewnętrzna nie dała rezultatów. Specjaliści doradzają stosowanie antybiotyku w kombinacji z lekami stosowanymi naskórnie. Korzystne działanie w leczeniu trądziku mają także sole cynku.


Zobacz także:

zapraszamy na forum