Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Świerzb


opis, objawy

Czerwone krosty znajdujące się głównie między palcami rąk i nóg, dookoła łokci, nadgarstków, pępka, na powierzchni brzucha i narządów rodnych.

Świerzb


przyczyny zachorowania

Świerzb przenosi się najczęściej przez kontakt fizyczny (najczęściej intymny). Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktów o charakterze społecznym (np. podanie ręki) albo (choć rzadko) kontakt z zakażonymi przedmiotami - ręczniki, pościel itp.

Świerzb


ryzyko zachorowania

Na świerzb chorują najczęściej dzieci, które zarażają się głównie podczas zabaw. Ryzyko zachorowania wzrasta u ludzi zmuszonych do życia w bliskiej z sobą chorą w styczności.

Świerzb


następstwa i powikłania

Świerzbowce atakują zwykle wszystkich człownków rodziny. Silny świąd zmusza do drapania się. W miejscach zadrapań pojawiają się odczyny zapalne. Niektórzy reagują alergicznie, wówczas na skórze pojawiają się uczuleniowe wypryski.

Świerzb


jak zapobiegać

Praktycznie nie istnieją pewne metody zapobiegawcze. Świerzb może przenieść się na każdego.

Świerzb


wizyta u lekarza

Przy podejrzeniu świerzbu.

Świerzb


jak można sobie pomóc

Wygotować wszelką ewentualnie zainfekowaną bieliznę. Jeżeli nie jest to możliwe, nie używać tej bielizny przynajmniej przez cztery dni (wtedy bakterie świerzbowca giną).

Świerzb


jak się leczy

Nasmarowanie całego ciała środkiem zawierającym lindan lub mesulfen (mesulfen jest wykluczony u kobiet w ciąży i u dzieci za względu na możliwość zatrucia). Leczone muszą być wszystkie osoby pozostające w bliskim kontakcie.


Zobacz także:

zapraszamy na forum