Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Ospa wietrzna


opis, objawy

Ospa wietrzna zaczyna się stosunkowo niegroźnie od bólu głowy i gorączki. Następnie pojawiają się na tułowiu grudki, które szybko się rozprzestrzeniają. Na początku grudki są jasnoczerwone, a już po kilku godzinach są to małe, wypełnione cieczą i łatwo pękające pęcherzyki. Następnie tworzą się na nich strupki. Wysypka rozprzestrzenia się na inne części ciała. Pęcherzyki ospy jak i strupki są niezwykle dokuczliwe poprzez swędzenie.


Ospa wietrzna


przyczyny zachorowania

Ospa wietrzna jest chorobą wirusową, która bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia. Przeprowadzone badania wskazały, że nawet z odległości 10 metrów można zarazić się ospą.


Ospa wietrzna


ryzyko zachorowania

Najczęściej występuje u dzieci.


Ospa wietrzna


następstwa i powikłania

Ospa wietrzna jest chorobą jednorazową, co oznacza, że zachorować na nią możemy tylko raz w życiu. Jednak osoba, która w przeszła już ospę wietrzną może zachorować w wieku późniejszym na półpasiec, który wywoływany jest przez tą samą bakterię. W rzadkich przypadkach ospa wietrzna może zaatakować mózg, jednak poza problemami z równowagą także ustępuje.


Ospa wietrzna


jak zapobiegać

Ponieważ ospa wietrzna jest chorobą niezmiernie łatwo przenoszącą się, trudno jest jej zapobiegać. Zapobieganie utrudnione jest także przez to, że objawy występują dopiero po około trzech tygodniach od zarażenia.


Ospa wietrzna


wizyta u lekarza

Do lekarza powinniśmy się udać, jeśli nie możemy sobie samodzielnie poradzić ze swędzeniem oraz gdy wysypka przybiera kolor czerwony, a płyn w niej znajdujący żółknie, co oznacza stan zapalny. Natychmiast powinniśmy się zgłosić do lekarza, gdy wystąpią znaczne bóle głowy oraz sztywność karku lub silne wymioty.


Ospa wietrzna


jak można sobie pomóc

W czasie trwania choroby nosić lekką, luźną odzież, taką, która nie będzie drażnić skóry. Należy przyciąć paznokcie, aby utrudnić sobie często podświadome rozdrapywanie wysypki i tym samym dalsze jej roznoszenie. Stosować częste prysznice, które nie tylko złagodzą świąd, ale także zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych.


Ospa wietrzna


jak się leczy

Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Stosuje się różne proszki lub maści, które zmieniają uczucie świądu w odczuwanie zimna lub ciepła. Preparaty takie dostępne są w aptekach.



Zobacz także:

zapraszamy na forum