Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Nadmierne pocenie się


opis, objawy

Jeśli twierdzisz, że nadmiernie się pocisz musisz się zastanowić czy nie jest naturalna reakcja. Trudno bowiem określić poziom normalnego pocenia się, które jest naturalnym objawem, a nadmiernym poceniem się.

Nadmierne pocenie się


przyczyny zachorowania

Poprzez pocenie się nasz organizm ochładza się. Nadmierne pocenie się może być wywołane poprzez nadczynność tarczycy, gorączkę, zaburzenia hormonalne lub przyjmowaniem niektórych leków (np. kortyzon). Potliwość występuje także w czasie mocnego stresu. Do nadmiernego pocenia się przyczyniają się: okres dojrzewania oraz nadwaga.

Nadmierne pocenie się


następstwa i powikłania

Nie stwierdzona powikłań wynikających z nadmiernego pocenia się.

Nadmierne pocenie się


jak zapobiegać

Aby zapobiegać nadmiernemu poceniu się należy stosować lekka przewiewną odzież. Nie mały wpływ na pocenie się ma tez herbata, kawa i alkohol które to pobudzają wydzielanie potu. Osoby z nadwaga powinny doprowadzić do obniżenia wagi ciała.

Nadmierne pocenie się


wizyta u lekarza

Do lekarza możemy udać się w pierwszej fazie po poradę. Dopiero gdy zwykłe metody nie pomogą możemy poddać się leczeniu.

Nadmierne pocenie się


jak można sobie pomóc

Aby ograniczyć pocenie się należy stosować zasady:- napar z szałwii zmniejsza potliwość; - zachować higienę poprzez częste mycie, zmianę bielizny; - pocenie się stóp można ograniczyć przez codzienne moczenie ich w wywarze z kilku torebek czarnej herbaty ? ok. pół godziny; - unikać potraw z cebulą, czosnkiem i curry

Nadmierne pocenie się


jak się leczy

Leczenie nadmiernego pocenia się polega na przyjmowaniu leków blokujących układ nerwowy parasympatyczny. Niestety skutki uboczne są dość dolegliwe (zaburzenia wzroku, suchość w ustach). W wyjątkowych przypadkach stosuje się chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych lub przecięcie nerwów odpowiedzialnych za działanie tych gruczołów. Jest to jednak zabieg obarczony wieloma komplikacjami i nie jest polecany przez lekarzy. W wielu przypadkach dobre efekty daje jontoforeza (jonoforeza). Poprzez zanurzone ręce i nogi przepuszcza się prąd stały. Kilkutygodniowa sesja z późniejszymi powtórzeniami może doprowadzić do wyrównania wydzielania się potu.


Zobacz także:

zapraszamy na forum