Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 13 sierpień 2009 źródło: Literatura medyczna

Angina, Ropne zapalenie migdałków


opis, objawy

Najczęstszym objawem anginy jest bardzo wysoka gorączka, której mogą towarzyszyć wymioty (głównie u dzieci do 7. roku życia). Choroba ta rozwija się w całym organizmie, stąd chorzy często uskarżają się na ogólne rozbicie, rozdrażnieni, niemożność skupienia uwagi na wykonywanych czynnościach. Mogą pojawić się bóle w stawach. W czasie choroby pacjenci uskarżają się na obrzęk migdałków, ich zaczerwienienie, opuchnięcie, a nawet silny ból, utrudniające połykanie, (a w skrajnych przypadkach nawet mowę i oddychanie). Po około 48 godzinach na migdałkach pojawiają się śluzowo-ropne naloty.

Do objawów zalicza się również: uciążliwy katar, brak apetytu, powiększenie i bolesność węzłó chłonnych w okolicy szyi, nieprzyjemny zapach z ust.


Angina, Ropne zapalenie migdałków


przyczyny zachorowania

Przyczyną zachorowania jest zakażenie wywołane przez bakterie paciorkowców. Angina przenosi się drogą kropelkową. Zarazić można się również przez dotyk.


Angina, Ropne zapalenie migdałków


ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania wzrasta, jeżeli przebywamy w pomieszczeniach pełnych ludzi, dusznych (szkoła, praca) i mamy kontakt z osobą chorą na anginę. Zarazić można się poprzez używanie tych samych przedmiotów, co chora osoba (np. słuchawki telefou, klawiatury, ręcznika, kubka, itp.).

Zdecydowanie ryzyko wzrasta jeżeli: jesteśmy przemęczeni, osłabieni z powodu przebycia w niedawnym okresie innych chorób, źle się odżywiamy, ubieramy się niezbyt ciepło, przemoczymy nogi.


Angina, Ropne zapalenie migdałków


następstwa i powikłania

W przypadku nielecenia anginy może dojść do wielu schorzeń niebezpiecznych dla życia człowieka:

• zapalenie węzłów chłonnych szyi;
• ropień okołomigdałkowy mogący powodować zapalenie struktur wewnątrzczaszkowych, co zagraża życiu pacjenta;
• zapalenie ucha środkowego;
• zapalenie wyrostka robaczkowego;
• zapalenie zatok
• zapalenie mięśnia sercowego,
• zapalenie stawów;
• zapalenie nerek;
• stany zapalne skóry.

 


Angina, Ropne zapalenie migdałków


jak zapobiegać

Pomocne w zapobieganiu zachorowaniom jest hartowanie gardła poprzez spożywanie chłodnych pokarmów i napojów.


Angina, Ropne zapalenie migdałków


wizyta u lekarza

Kiedy tylko zajdzie podejrzenie ropnego zapalenia migdałków.


Angina, Ropne zapalenie migdałków


jak można sobie pomóc

Należy pić dużo ciepłych, ale nie gorących napojów. Dieta pacjenta powinna być półpłynna, ponieważ takie pokarmy nie podrażniają chorej śluzówki. Należy zrezygnować z dań pikantnych i gorącch na rzecz bogatych w witaminy. Wskazane jest przebywanie na świeżym powietrzu. Pomocne mogą być ciepłe okłady n bolące węzły chłonne.


Angina, Ropne zapalenie migdałków


jak się leczy

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków oraz leków obniżających gorączkę. Wskazane jest stosowanie leków odkażających jamę ustną. Można zastosować leki przeciwbólowe w celu zmniejsznia bólu wywołanego przez obrzęk migdałków.

W skrajnych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie przerośniętych migdałków.



Zobacz także:

zapraszamy na forum