Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS

data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


opis, objawy

Choroba najczęściej rozpoczyna się objawami w postaci gorączki powyżej 38 stopni C, czasem z towarzyszącymi jej dreszczami. Mogą temu towarzyszyć takie objawy jak ból głowy, poczucie choroby i bóle mięśni. W pierwszym okresie choroby objawy ze strony układu oddechowego są słabo zaznaczone. Typowo nie występuje wysypka, ani objawy ze strony układu nerwowego i przewodu pokarmowego, choć niekiedy na początku choroby obserwowano niewielką biegunkę. Po 3-7 dni nasilają się objawy ze strony dolnych dróg oddechowych w postaci suchego kaszlu i duszności, której może towarzyszyć spadek wysycenia krwi tlenem. W 10-20% przypadków zaburzenia oddychania osiągają poziom wymagający intubacji i wspomaganego oddychania.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


przyczyny zachorowania

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jednoznacznie zidentyfikowała patogen wywołujący SARS jako nie występujący dotychczas u ludzi wirus z rodziny koronawirusów (rodzina Coronaviridae). Inne od dawna znane u ludzi koronawirusy nie są tak groźne, jak wirus wywołujący SARS, ale są odpowiedzialne za około 30 procent wszystkich zwykłych katarów i infekcji dróg oddechowych. Nowa odmiana wirusa pojawiła się u człowieka po raz pierwszy. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to mutacja drobnoustroju, który "przeskoczył" ze zwierząt na ludzi. Koronawirusy, wywołujące u ludzi stosunkowo niegroźne schorzenia, u zwierząt (psów, kotów, bydła) są bardzo poważnym zagrożeniem - są przyczyną często ciężko przebiegających chorób, nierzadko śmiertelnych w swoich skutkach.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


ryzyko zachorowania

Każdego dnia przybywa chorych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Azji (przede wszystkim w Chinach), ale w dzisiejszych czasach nikt nie może się czuć bezpiecznie - zbyt duże jest przemieszczanie się ludności. Pierwsze przypadki SARS pojawiły się już w Europie i Ameryce Północnej. Najwięcej przypadków w krajach pozaazjatyckich wykryto w Kanadzie. Wielu naukowców uważa, że SARS może jednak wywołać pandemię, czyli epidemię choroby ogarniającą cały świat. Są sygnały, że w niektórych przypadkach umieralność na SARS sięgać może nawet 20%. W Polsce raczej nie wystepuje.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


następstwa i powikłania

Ciężka niewydolność oddechowa, nieleczona choroba może prowadzić do śmierci.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


jak zapobiegać

Poza unikaniem bezpośredniego kontaktu z chorym współczesna medycyna nie zna przyczyn zapobiegania SARS.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


wizyta u lekarza

W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów ze strony układu oddechowego, zwłaszcza po powrocie z kraju objętego epidemią SARS lub po kontakcie z osobami, które mogą być nosicielami należy zgłosić się niezwłocznie do szpitala.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Ciężki ostry zespół oddechowy, SARS


jak się leczy

Nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną w celu oceny skuteczności różnych metod leczenia. Większość chorych otrzymywała empirycznie antybiotyki zalecane w leczeniu pozaszpitalnego zapalenia płuc z uwzględnieniem także drobnoustrojów nietypowych. Niektórym pacjentom podawano również rybawirynę dożylnie oraz glikokortykosteroidy (doustnie lub pozajelitowo). W razie potrzeby należy podawać tlen do oddychania lub zastosować wentylację mechaniczną oraz prowadzić odpowiednie leczenie objawowe. Stosuje się leczenie objawowe. Jak dotychczas nie ma stosownej szczepionki, a podawanie leków antywirusowych nie daje jednoznacznych rezultatów.


Zobacz także:

zapraszamy na forum