Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie zatok przynosowych


opis, objawy

Zapalenie zatok odczuwamy jako ból kości policzkowych lub w okolicy nadczołowej. Największą odczuwalność bólu mamy podczas podnoszenia się z pozycji leżącej lub przy schylaniu głowy w dół.

Zapalenie zatok przynosowych


przyczyny zachorowania

Zapalenie zatok przynosowych spowodowane jest rozwojem bakterii lub wirusów które podczas kataru przedostają się do zatok. Powodują obrzęk śluzówki co z kolei utrudni odpływ powstającej wydzieliny. Zapalenie zatok przynosowych może także powstać w wyniku kataru siennego, szczególnie gdy mamy nawroty zapalenia zatok.

Zapalenie zatok przynosowych


ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania wzrasta z pojawieniem się polipów w nosie oraz gdy dochodzi w skutek przemieszczenia do zwężenia połączeń między zatokami a jamą nosową.

Zapalenie zatok przynosowych


następstwa i powikłania

Nieleczone mogą, w rzadkich przypadkach, spowodować mózgowie. Wcześnie zdiagnozowane i leczone zapalenie zatok przynosowych nie powoduje powikłań.

Zapalenie zatok przynosowych


jak zapobiegać

Aby zapobiec zapaleniu zatok powinniśmy w czasie kataru dużo pić i zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach w których się znajdujemy. Pomocne jest także stosowanie inhalacji w naparu rumianku w czasie kataru. Jeśli mamy zdiagnozowane polipy w nosie należy je usunąć.

Zapalenie zatok przynosowych


wizyta u lekarza

Do lekarza powinniśmy się udać gdy bóle nie ustają po kilku dniach. Także jeśli mamy nawroty choroby ponieważ może to być oznaką alergii.

Zapalenie zatok przynosowych


jak można sobie pomóc

Zapalenie zatok przynosowych ustępuje zazwyczaj po dwóch do trzech dni. W tym czasie możemy sobie pomóc dokładnie tak samo jak przy katarze czyli zadbać o ciepłe i wilgotne powietrze w pomieszczeniu, stosując inhalację z naparu z rumianku lub poprzez zakrapianie nosa roztworem wody z solą.

Zapalenie zatok przynosowych


jak się leczy

Leczenie polega na stosowaniu kropli do nosa które usuwają obrzęk śluzówki przez co poprawiają drożność połączeń zatok z jamą nosową. Gdy choroba utrzymuje się dłużej konieczne będzie leczenie antybiotykami. Bardzo rzadko stosuje się zabieg operacyjny.


Zobacz także:

zapraszamy na forum