Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Rozedma płuc


opis, objawy

Zmniejszona wydolność fizyczna organizmu, zadyszka przy wysiłku fizycznym, duszności występujące nawet w stanie spoczynku, świszczący oddech, kaszel po przebudzeniu połączony z odksztuszaniem białożółtego śluzu, osłabienie czynności serca, obrzęk kończyn dolnych.

Rozedma płuc


przyczyny zachorowania

Przewlekłe zapalenie oskrzeli, zakażenie wirusem lub bakterią, które wywołały przeziębienie, błony śluzowej oskrzeli, przebywanie w miejscach, gdzie powietrze jest skażone substancjami szkodliwymi.

Rozedma płuc


ryzyko zachorowania

Jest znacznie zwiększone u osób chorujących na przewlekłe zapalanie oskrzeli, skażone substancjami szkodliwymi powietrze przyczynia się do powstania rozedmy, ale też wpływa na jej postęp.

Rozedma płuc


następstwa i powikłania

Niewydolność oddechowa, przeciążenie serca, ostra niewydolność serca, śmierć.

Rozedma płuc


jak zapobiegać

Rzucenie palenia i unikanie miejsc o znacznym zanieczyszeniu powietrza. Należy prowadzić możliwie oszczędny tryb życia.

Rozedma płuc


wizyta u lekarza

W przypadku nasilenia się dolegliwości w przebiegu przewlekłego zapalenia oskrzeli, przy zmniejszonej wydolności fizycznej i oddechowej. Osoby z rozpoznaną rozedmą płuc powinny zgłaszać się do lekarza z każdym przeziębieniem, podejrzeniem zakażenia oskrzeli, czy nagłym pogorszeniem zdrowia.

Rozedma płuc


jak można sobie pomóc

Prowadzenie jak najbardziej oszczędnego trybu życia, niezwłoczne rzucenie palenia, unikanie pomieszczeń z zanieczyszczonym powietrzem, zmiana pracy w przypadku zatrudnienia na stanowisku związanym z narażeniem na substancje szkodliwe, unikanie styczności z osobami przeziębionymi, unikanie nadmiernego wysiłku.

Rozedma płuc


jak się leczy

Rozedmowych zmian w płucach nie da się cofnąć, można jednak dążyć do zmniejszenia dolegliwości i zahamowania postępu choronby. Każde zakażenie w obrębie płuc i oskrzeli wymaga leczenia przy użyciu antybiotyków. W wielu przypadkach pomocne są leki upłynniające śluz w oskrzelach, a także leki rozszerzające oskrzela. U osób cierpiących na zaawansowaną rozedmę zachodzi potrzeba okresowego oddychania powietrzem o zwiększonej ilości czystego tlenu. Pomocna są leki poprawiające pracę serca i środki moczopędne.


Zobacz także:

zapraszamy na forum