Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Ostre zapalenie oskrzeli


opis, objawy

Występuje w związku z przeziębieniem. Objawami są: bolesny kaszel, odkrzsztuszanie białożótej wydzieliny, gorączka, trudności w oddychaniu.

Ostre zapalenie oskrzeli


przyczyny zachorowania

Zakażenie wirusem lub bakterią, które wywołały przeziębienie, błony śluzowej oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli


ryzyko zachorowania

Większe u palaczy tytoniu, ludzi zamieszkujących tereny o skażonym powietrzu, osób chorych na serce i choroby płuc. Bardziej narażone są także dzieci.

Ostre zapalenie oskrzeli


następstwa i powikłania

U osób starszych i o osłabionym układzie odporności może rozwinąć się zapalenie płuc. U osób chorujących często na zapalenie oskrzeli błona śluzowa oskrzeli może ulec uszkodzeniu.

Ostre zapalenie oskrzeli


jak zapobiegać

Rzucenie palenia i unikanie miejsc o znacznym zanieczyszeniu powietrza.

Ostre zapalenie oskrzeli


wizyta u lekarza

Do lekarza musimy udać się gdy: zapalenie nie mija w przeciągu 2-3 dni, temperatura powyżej 39oC, jeśli występuje plucie krwią, pojawiają się trudności w oddychaniu.

Ostre zapalenie oskrzeli


jak można sobie pomóc

Należy unikać dymu tytoniowego, gazów spalinowych, oparów kuchennych. Należy odpoczywać i przebywać w ciepłych pomieszczeniach. Trzeba też dbać o nawilżenie powietrza. Należy spożywać dużo płynów np. wody mineralnej.

Ostre zapalenie oskrzeli


jak się leczy

Zwykle nie wymaga specjalnego leczenia - niepotrzebne jest zażywanie leków. Można zażywać środki przeciwbólowe. Kiedy zapalenie oskrzeli zostało wywołane przez bakterie konieczne może być przyjmowanie antybiotyków.


Zobacz także:

zapraszamy na forum