Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Rzeżączka, Tryper


opis, objawy

KOBIETY: W 80% przypadków po dwóch, czterech dniach od zakażenia występuje częste oddawanie moczu, a następnie pojawia się wyciek ropny z cewki moczowej. Przewlekła postać w zakresie macicy, jajowodó i jajników nie powoduje żadnych dolegliwości. MĘŻCZYŹNI: Około trzech dni po zakażeniu pojawiają się palące bóle przy oddawaniu moczu. wkrótce potem obserwuje się żółtawą, ropną wydzielinę z cewki moczowej.

Rzeżączka, Tryper


przyczyny zachorowania

Przyczyną choroby są dwoinki rzeżączki - bakterie, którymi można się zarazić podczas stosunku płciowego. Mogą przenikać również przez nieuszkodzoną błonę śluzową.

Rzeżączka, Tryper


ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania w czasie stosunku płciowego bez stosowania ochrony (prezerwatywy) jest duże, ponieważ u wielu kobiet i wielu mężczyzn choroba ta przebiega bezobjawowo i dlatego nie jest rozpoznawana.

Rzeżączka, Tryper


następstwa i powikłania

KOBIETY: Ponieważ zakażenie kobiety w ciąży może pozostać niezauważone zachodzi ryzyko, że podczas porodu bakterie zostaną przeniesione na spojówki noworodka. U około 20% kobiet proces zapalny gruczołów Bartholina doprowadza do wytworzenia ropnia. Proces zapalny może rozszerzyć się na błonę śluzową jamy macicy, jajniki, jajowody, otrzewną, rzadko na wątrobę. MĘŻCZYŹNI: Następstwem procesu zapalnego może być zapalenie gruczołu krokowego i zapalenie najądrzy. KOBIETY I MĘŻCZYŹNI: zakażenie przewodu pokarmowego, procesy zapalne jamy ustnej (przy stosunkach oralnych), zapalenie stawów spowodowane dwoinką rzeżączki, uogólnione zakażenie krwi, zapalenie wsierdzia, niepłodność,.

Rzeżączka, Tryper


jak zapobiegać

Profilaktyka w czasie stosunku płciowego (prezerwatywy). Nie istnieje żadna sczepionka przeciw rzeżączce.

Rzeżączka, Tryper


wizyta u lekarza

KOBIETY: Gdy zauważone zostaną zmiany charakteru wydzieliny z pochwy. MĘŻCZYŹNI: w każdym przypadku uczucia pieczenia w czasie oddawania moczu lub obecności wycieku z cewki moczowej. Przede wszystkim, gdy u jednego z partnerów zostanie stwierdzona kiła.

Rzeżączka, Tryper


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Rzeżączka, Tryper


jak się leczy

Leczenie rozpoczyna się od podania penicyliny. W przypadku braku skuteczności lub uczulenia na penicylinę zostaje ona zastąpiona przez spektynomycynę lub antybiotyki z grupy tetracyklin.


Zobacz także:

zapraszamy na forum