Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Katar, Nieżyt nosa


opis, objawy

Katar to wyciek z nosa który utrudnia oddychanie. Jednocześnie powoduje osłabienie węchu i zniekształcenie naszego głosu. W początkowej fazie wyciek ma postać wodnistą, w późniejszej fazie katar przekształca się w gęstą kleistą ciecz o konsystencji żelu o kolorze zielonkawym i zielonkawożółtym. Katar bywa jedynym objawem przeziębienia.

Katar, Nieżyt nosa


przyczyny zachorowania

Klasyczny katar spowodowany jest wirusami przenoszonymi droga kropelkową. Jest też odmiana uczuleniowa ? katar sienny.

Katar, Nieżyt nosa


ryzyko zachorowania

Częściej na katar zapadają dzieci i osoby o osłabionym układzie odpornościowym.

Katar, Nieżyt nosa


następstwa i powikłania

Katar nie jest chorobą groźną dla dorosłego człowieka. Zazwyczaj mija po kilku dniach (3 do 5 maksymalnie 7 dni). Rzadko przenosi się na zatoki przynosowe co powoduje, że trwa znacznie dłużej i wymaga innego leczenia. U niemowląt powoduje problemy z oddychaniem i tym samym z przyjmowaniem pokarmu. U dzieci niekiedy wywołuje zapalenie ucha środkowego.

Katar, Nieżyt nosa


jak zapobiegać

Nie ma możliwości zapobiegania.

Katar, Nieżyt nosa


wizyta u lekarza

Do lekarza powinniśmy się udać gdy katar trwa dłużej niż 5 do 7 dni. Także gdy odczuwamy że przenosi się w okolice zatok przynosowych lub skutkuje bólem gardła. Z pewnością powinniśmy się udać gdy w czasie trwania kataru występuje gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza, uporczywy kaszel oraz bóle głowy i gardła.

Katar, Nieżyt nosa


jak można sobie pomóc

Możemy łagodzić objawy kataru poprzez spożywanie dużych ilości płynów co powoduje rozwodnienie wydzieliny nosowej. Podobnie jak w przypadku przeziębienia i grypy powinniśmy przebywać w ciepłym jednak nie przegrzanym pomieszczeniu z odpowiednio nawilżonym powietrzem. Znacznie ułatwi nam to oddychanie. Niekiedy pomaga wprowadzenie do nosa kilku kropli roztworu soli kuchennej. Proszę jednak pamiętać, aby roztwór nie był zbyt silny. Zaleca się stosowanie parówek np. herbaty rumianku. Pomoże nam także gorący prysznic, kąpiel parowa.

Katar, Nieżyt nosa


jak się leczy

Leczenie kataru się nie prowadzi. Jeśli domowe metody nie pomagają można łagodzić dolegliwości związane z katarem poprzez stosowanie kropli powodujących skurczenie naczyń w nosie przez co ilość wydzieliny znacznie spadnie. W aptekach jest wiele rodzajów kropli. Proszę zapytać, które z kropli mają dłuższy czas działania. Waha się on bowiem od 3 do 8 godzin. Stosując krople hamujące katar musimy pamiętać, że po odstawieniu kropli (szczególnie jeśli stosujemy je dłużej niż 3 dni) możemy mieć tzw. katar polekowy. Dlatego kropli tych nie należy stosować dłużej niż wspomniane 3 dni.


Zobacz także:

zapraszamy na forum